تفاوت فرش کلسیک و مدرن
تفاوت فرش کلاسیک و مدرن

تفاوت فرش کلاسیک و مدرن یکی از مهم ترین مسائلی است که افراد در هنگام خرید آن را می پرسند. فرقی نمی کند به دنبال فرش ماشینی باشید یا دستباف، در هر صورت بررسی تفاوت ها و مقایسه های این دو نوع می تواند تاثیر ویژه ای در دکوراسیون و زیبایی منزل شما داشته باشد.

در این مقاله از سایت راگ و رنگ پس از معرفی کلی در مورد این فرش ها به بررسی تفاوت فرش های کلاسیک و مدرن می پردازیم و هر آنچه را که قبل از خرید این فرش ها باید بدانید را توضیح خواهیم داد.

 

فرش های کلاسیک و مدرن را بشناسید

قبل از بررسی تفاوت فرش کلاسیک و مدرن باید به این نکته اشاره کرد که این یک موضوع کلی است و مختص فرش ماشینی و دستباف نیست و در هر صورت فرش شما ماشینی باشد یا دستباف. دارای هر دو سبک کلاسیک و مدرن شما در حال خرید هستید که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند.

 

فرش کلاسیک

برای اینکه بفهمیم فرش کلاسیک چیست باید به این تعریف اشاره کنیم که; فرش کلاسیک فرشی است که طبق اصول و قواعد معمول قدیمی بافته می شود. اما معنای دقیق‌تر این تعریف چیست؟

در زمینه فرش به فرش هایی که طرح و نگاره های آن سنتی و قدیمی است، فرش کلاسیک می گویند. در واقع تمام تفاوت های طرح و چیدمان این نوع فرش ها خلاصه می شود و خود فرش به معنای قدیمی بودن آن نیست.

بنابراین شما با فرشی در یک فرش کلاسیک روبرو هستید که در بافت آن از نقش‌ها و طرح‌های قدیمی استفاده شده و طرح‌دار است که باعث می‌شود فرش شما ویژگی‌های خاصی پیدا کند:

  • وضعیت کلی فرش سنتی و قدیمی است.
  • رنگ های به کار رفته در این فرش ها عموما ملایم و آرامش بخش هستند.
  • از نظر تنوع در طرح رنگ، طرح بسیار گسترده است.
  • در اغلب موارد حاشیه ها در این فرش ها منظم و از الگوی خاصی پیروی می کنند.
  • در فرش های کلاسیک تکه های شلوغ با ریزه کاری های زیاد وجود دارد که در سراسر فرش پخش می شود.
  • استفاده از پشم در فرش دستباف کلاسیک یکی از رایج ترین انتخاب هاست.

 

فرش کلاسیک

 

فرش های مدرن

برای بررسی تفاوت فرش کلاسیک و مدرن لازم است که با هر دو نوع فرش آشنا شوید. در قسمت قبل در مورد فرش کلاسیک صحبت کردیم و در اینجا به سراغ فرش دستباف مدرن و همچنین فرش ماشینی مدرن می رویم.

در مورد فرش ماشینی استفاده از واژه مدرنیته بیشتر از فرش دستباف که خود نمادی از سنت و اصالت است قابل درک است. اما به مرور زمان بسیاری از دوستداران فرش دستباف از طرح ها و طرح های شلوغ و رنگارنگ قدیمی خسته شدند و خواستند فرش هایی با طرح ها و طرح های مدرن و فانتزی ببافند.

فرش های مدرن بافته شده مانند فرش های کلاسیک ویژگی های خاص خود را دارند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

 

  • اولین ویژگی استفاده از طرح های ساده با اشکال هندسی ساده، حجیم و فاصله دار رایج ترین انتخاب است.
  • در فرش های مدرن اغلب طرح ها با رنگ خاصی از هم جدا می شوند و حاشیه ها دقیق هستند.
  • فرش های بافته شده به سبک مدرن در طرح های ساده و کم نقش و در اکثر فرش ها دو تا سه رنگ بافته می شود که از مهمترین آنها می توان به رنگ های نقره ای و دلفینی اشاره کرد.
  • استفاده از نخ پنبه و ابریشم در فرش های دستباف مدرن یکی از رایج ترین انتخاب هاست.

 

تفاوت فرش کلاسیک و مدرن از نظر دکوراسیون

اولین و مهم ترین تفاوت فرش های کلاسیک و مدرن را می توان در ست آن ها با دکوراسیون منزل معرفی کرد. وقتی می گوییم طرح و چیدمان فرش های مدرن و کلاسیک متفاوت است، باید دقیقاً انتظار داشته باشیم که هر کدام از این فرش ها فقط برای محیط های خاص مناسب باشند.

اگر بخواهیم مهم ترین ویژگی یک دکوراسیون مدرن را به شما بگوییم باید به “سادگی و آرامش” اشاره کنیم که نشانه اصلی طراحی مدرن است. برخی معتقدند دکوراسیون مدرن بسیار سرد و بی روح است. اگر طراحی درستی داشته باشید، به هیچ وجه این اتفاق نمی افتد.

در آپارتمان های امروزی که به دلیل قیمت های بالا روز به روز از متراژ آنها کاسته می شود، قطعا انتخاب دکوراسیون مدرن بهترین گزینه است. زیرا این نوع طراحی به خودی خود باعث بزرگتر جلوه دادن آپارتمان شما می شود.

استفاده از رنگ های خاص فرش های مدرن که طرح های ساده و کم نقش و نگار و در رنگ های تند هستند می تواند جذابیت زیادی به خانه های مدرن و امروزی ببخشد اما آیا فرش مدرن تنها گزینه در خانه های مدرن است؟ پاسخ این سوال قطعا خیر است.

اول اینکه فرش های کلاسیک تنوع رنگ زیادی دارند و شما می توانید با انتخاب رنگ های روشن و ملایم در فرش های کلاسیک گزینه مناسبی را برای منزل خود انتخاب کنید.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که امروزه با دکوراسیون های ساده و خلوت مشکل دارید و دوست دارید خانه خود را با محیط های کلاسیک با مبلمان چوبی و پرده های سنتی با مجسمه و جزئیات زیاد تزئین کنید، قطعا بهترین گزینه برای شما فرش های کلاسیک است. بودن.

همچنین فرش های بافته شده به سبک کلاسیک فضا را صمیمی و سنگین می کند و برای تالارهای پذیرایی و مهمانی های خانوادگی بسیار مناسب است. در واقع با پخش آن در تالارهای پذیرایی فضایی گرم و صمیمی ایجاد خواهید کرد.

 

تفاوت فرش کلاسیک و مدرن از نظر کیفیت در بافت

یکی از سوالات متداولی که هنگام مقایسه فرش های کلاسیک و مدرن مطرح می شود این است که آیا این نوع فرش ها از نظر بافت با هم تفاوت دارند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که در فرش دستباف مدرن و کلاسیک گفته می شود که در مدل های کلاسیک استفاده از پشم بیشتر از سایر مواد اولیه است در حالی که در فرش دستباف مدرن بیشتر از پنبه و از ابریشم برای بافت استفاده می شود و همین امر باعث شده است که فرش های مدرن از نظر کیفیت رتبه بهتری داشته باشند.

البته ذکر این نکته ضروری است که این قاعده دائمی نیست و در مواردی ممکن است این موضوع تغییر کند و حتی برعکس شود. در مورد فرش ماشینی از نظر مواد اولیه می توان گفت که تفاوت چندانی بین فرش کلاسیک و مدرن وجود ندارد اما در مدل های مدرن نوع بافت در برخی موارد مانند بلند یا کرک خاص است. فرش.

در این نوع فرش های مدرن، نوع بافت به گونه ای است که نگهداری از آنها کمی مشکل است. به دلیل پرزهای بلندی که دارد، اگر خاک وارد آن شود، به سختی از آن خارج می شود و گرد و غبار را به خود جذب می کند.

بنابراین توصیه می شود از این فرش در اتاق کودک استفاده نکنید و برای اتاق کودک از فرش استفاده کنید که قابلیت شستشوی بالایی داشته باشد و در هنگام شست و شو به زودی آسیبی به آن وارد نشود و از بین نرود.

 

فرش مدرن

 

مقایسه فرش مدرن و کلاسیک از نظر قیمت

همانطور که گفتیم از نظر کیفیت نمی توان با قطعیت صددرصد گفت که فرش های کلاسیک بالاتر یا مدرن هستند و در مورد قیمت هم همینطور است. اما به طور کلی فرش های مدرن به ویژه دستباف به دلیل استفاده از ابریشم و پنبه در بافت خود در بسیاری از موارد گرانتر از فرش های کلاسیک هستند.

در مورد فرش ماشینی در بسیاری از موارد به دلیل طراحی و طرح خاص به کار رفته در فرش های مدرن و محبوبیت بیشتر آن ها در دنیای امروز در بسیاری از موارد با قیمت بالاتری همراه است اما باز هم بر این موضوع تاکید می کنیم. . دائمی نیست.

اما نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که در بسیاری از مواقع افراد به دنبال خرید فرش ماشینی هستند که سبکی مشابه فرش دستباف داشته باشد و از نظر قیمت باید هزینه کمتری برای آن بپردازید، در این مورد بهترین گزینه فرش ماشینی کلاسیک است.

 

نتیجه گیری

در میان تفاوت های فرش کلاسیک و مدرن، اینها اصلی ترین گزینه هایی بودند که باید به آنها اشاره می کردیم، اما گزینه دیگر اصالت کار است که قطعا در این مورد فرش کلاسیک با رتبه بالاتر است. در فرش‌های کلاسیک و سنتی، حوزه تولید فرش کاملاً مشخص است، در واقع هر منطقه فرش بافته‌ای خاص خود را دارد، اما در فرش‌های دستباف مدرن یا اصلاً وجود ندارد یا به سختی قابل تشخیص است.

در پایان لازم به ذکر است که ما سعی کردیم دقیقاً تفاوت فرش کلاسیک و مدرن را به شما بگوییم، اما اگر سوال یا نکته ای در مورد مطالب گفته شده و موضوعات ذکر شده دارید، مایلید به اشتراک بگذارید. آن را با ما، در بخش پیشنهادات بیان کنید.