از بین بردن لکه چایی روی فرش
از بین بردن لکه چایی روی فرش

یکی از آزاردهنده‌ترین چیزها برای یک خانم خانه‌دار لکه‌های فرش است! بعضی از لکه‌های به‌راحتی پاک نمی‌شوند و شما را به‌زحمت میندازند؛ اما در برخی موارد هم لکه به‌راحتی از روی فرش پاک می‌شوند. احتمالاً تا حالا برای همهٔ ما پیش‌آمده که نوشیدنی مانند چایی را روی فرش ریخته باشیم. پاک‌کردن لکه چایی روی فرش مسئله مهمی نیست و اما اگر این کار در زمان مناسب انجام نشود، باعث به‌وجودآمدن زردی در آن نقطه از فرش می‌شود.

شما برای بین بردن این لکه باید از مواد مختلفی مانند جوش شیرین، نمک یا سرکه استفاده کنید تا بتوانید به‌راحتی لکه روی فرش را از بین ببرید. پس اگر به شکل ناخواسته چایی خود را روی فرش ریختید و دنبال راهی برای پاک‌کردن آن هستید، این مطلب را از دست ندهید و تا انتها با سایت راگ و رنگ همراه باشید.

 

دلیل اینکه چایی باعث لکه می‌شود چیست؟

احتمالاً خانم‌های عزیز تمام صحبت‌های داخل این مطلب را قبلاً به طور کامل درک کرده‌اند. اکثر اوقات تمیزکردن لیوان از لکه‌های چای‌ کار بسیار سختی است و اگر آن را به طور مرتب نشویید لکه‌های به وجود آمده پس از گذشت زمان دیگر به‌هیچ‌وجه پاک نخواهد شد. این موضوع برای فرش هم این‌چنین است زمانی که چایی روی فرش ریخته می‌شود لکه روی آن باقی می‌ماند.

دلیل اینکه لکه چایی آن‌قدر به‌سختی پاک می‌شود، تانن است. تانن به طور طبیعی در انواع گیاهان وجود دارد و برای تهیه چایی نیز از آن استفاده می‌شود. به همین خاطر است که چای به‌سرعت به عمق نخ یا پارچه نفوذ می‌کند و در صورت تمیز نکردن، برای مدت طولانی در آن سطح باقی خواهد ماند.

 

از بین بردن لکه چایی روی فرش

 

روش‌های صحیح پاک‌کردن لکه چایی از روی فرش

در ایران چای به‌عنوان محبوب‌ترین نوشیدنی شناخته شده است و ریشه این موضوع به خیلی قبل‌تر بازمی‌گردد. فرقی نکنده که چایی سیاه باشد یا چای سبز، اکثر ما هر روز در زمان‌های مختلف این نوشیدنی انرژی‌زا را مصرف می‌کنیم. پس باتوجه‌به این نکات طبیعی است که هر روز لکه‌های زیادی روی فرش به وجود بیاید. اما خودتان را ناراحت نکنید شما می‌توانید راحتی این لکه‌ها را از بین ببرید. برای این کار کافیه به مواردی که در ادامه گفته می‌شود دقت کنید.

 

استفاده از جوش شیرین برای از بین بردن لکه چایی

شما برای اینکه بتوانید با جوش شیرین لکه چایی را از روی فرش پاک کنید، نیاز به یک فنجان جوش شیرین و یک‌پارچه مرطوب دارید.

 1. شما باید جوش شیرین را به‌صورت کامل در یک کاسه بریزید.
 2. پارچه مرطوب را داخل کاسه جوش شیرین وارد کنید.
 3. پارچه مرطوب را در اطراف ناحیه لکه خیلی محکم فشار دهید.
 4. قسمتی که لکه دارد را با آب سرد بشویید.
 5. این مراحل را تا زمانی که به نتیجه مطلوب خودتان رسیدید ادامه دهید.
 6. محل لکه هربار بعد از انجام این فرایند با آب سرد بشوید و با پارچه تمیز دیگری آن را تمیز کنید.

آیا با نمک لکه چایی از بین می‌رود؟

برای انجام این روش شما به یک فنجان نمک و یک دستمال یا پد جذب‌کننده نیاز دارید.

 1. شما باید با دستمال یا پدر چای ریخته شده را به‌خوبی جذب کنید تا به عمق فرش نفوذ نکند
 2. لکه به وجود آمده را بانمک بپوشانید.
 3. روی فرش مقداری نوشابه بریزید توجه داشته باشید خیلی زیاد نباشد.
 4. کارهای گفته شده را چندین تکرار کنید تا لکه به‌صورت کامل از بین برود.
 5. در آخر قسمت لکه‌ای فرش را به آب سرد بشویید و بزارید خشک شود.

نحوه پاک کردن لکه چایی از روی فرش

 

روش پاک کردن لکه چایی از فرش با صابون

در این روش شما نیاز به چند وسیله دارید، وسایلی مانند صابون، آب گرم، سرکه سفید و یک اسفنج. با تهیه کردند این موارد کافی مراحل پایین را ادامه دهید.

 1. لکه را با پارچه مرطوب تا جایی که ممکن است پاک کنید.
 2. در یک کاسه مقداری صابون، سرکه سفید و 2 لیوان آب گرم بریزید و آن را مخلوط کنید.
 3. مخلوط به‌دست‌آمده را به روی لکه بمالید و با اسفنج آن را بشویید تا لکه از بین برود.
 4. چندین بار این مراحل را تکرار کنید تا این لکه کامل از بین برود.
 5. در آخر شما باید محل لکه را با آب سرد بشویید و با یک دستمال پارچه تمیز آن را خشک کنید.

چطوری لکه قهوه را فرش پاک کنیم؟

برای اینکه بتوانید این لکه سخت را از بین ببرید نیاز به یک ماده شوینده مناسب فرش و چندین پارچه تمیز دارید. قسمتی که لکه دارد را با پارچه تمیز کنید. تا حد ممکن سعی کنید رطوبت فرش را بگیرید. برای اینکه بهتر بتوانید لکه را پا کنید مقدار آب گرم روی فرش بریزید تا لکه رقیق‌تر شود. مواد تمیزکننده را به شکل مستقیم روی فرش اسپری کنید. چند دقیقه صبر کنید و پس از آن محل لکه را با آب سرد بشویید. اگر بعد از انجام آخرین مرحله لکه همچنان پاک نشده است، این روش را تکرار کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

البته که در همه موارد اگر به روش‌های بالا اعتماد ندارید می‌توانید از ماده‌های شوینده مخصوص لکه استفاده کنید. البته که برای خرید این محصولات حتماً مطمئن شوید که اصل و معتبر هستند.

 

جمع‌بندی

لکه‌های چایی همواره به‌سختی تمیز می‌شود و دلیل اصلی این موضوع وجود ماده تانن است. شما باید به‌محض ریختن چایی روی فرش آن را تمیز کنید و نگذارید آن به عمق فرش نفوذ کند. اکثر اوقات شما می‌توانید با وسایل داخل خانه این کار را انجام دهید. در برخی موارد لکه به‌قدری در فرش نفوذ کرده است که پاک‌کردن آن غیرممکن است. شما باید حتماً از مواد شوینده معتبر استفاده کنید تا به الیاف فرش شما آسیبی وارد نشود. این مورد هم از مواردی است که موجب افزایش طول عمر فرش می‌شود. اگر شما هم ترفندی را امتحان کردید و نتیجه گرفتید می‌توانید با ما در میان بگذارید. امیدواریم راگ و رنگ توانسته باشد به سؤالات شما پاسخ دهد.