اهمیت فرش کاشان
اهمیت فرش کاشان

وقتی سخن از فرش به میان می‌آید نا‌خودآگاه ذهن انسان به سوی یک نام آشنا برده می‌شود بله فرش کاشان می‌باشد. مطمئنا همه ما با این نام آشنا هستیم و از اهمیت فرش کاشان به خوبی اطلاع داریم شهر کاشان یکی از بزرگترین مراکز تولید فرش‌های ماشینی و دستی می باشد. این استان با دارا بودن کارخانه‌های بزرگ با تجهیزات پیشرفته توانسته است با تولید فرش این محصول را به تمام نقاط جهان ارسال کند.

از آنجای که این استان قطب بین المللی فرش ماشینی شناخته شده است این محصول را یک برند معروف جهانی تبدیل کرده است. از نظر تمام مردم ایران و جهان فرش ایرانی نماد اصالت، هنر و فرهنگ می‌باشد این محصول گرانبها‌ترین سرمایه شناخته شده در فرهنگ ماست. فرش کاشان برای این شهر یک فرهنگ و صنعت بزرگ بشمار می‌آید. در این مقاله از سایت راگ و رنگ همراه ما باشید تا با اهمیت این موضوع آگاه شوید.

 

فرش کاشان

 

تاریخچه فرش کاشان

اهمیت فرش کاشان در دوره صفویه به اوج خود رسیده است و در این زمان به نقطه عطف خود رسیده است. در این زمان کارگاه‌های بافندگی زیادی توسط پادشاهان آنن زمان دایر شد. در زمان قاجار طی مدت کوتاهی این صنعت رکود پیدا کرد ولی سرانجام چند سال بعد دوباره جان گرفت. قدیمی‌ترین فرش کاشان به قرن هفدهم میلادی بر‌می‌گردد که در موزه فرش ایران می توان دید فرش کاشان دارای تاریخچه و قدمت طولانی است قدمت این فرش به ۳ هزار سال پیش بر‌می‌گردد به طوری که جزء بهترین و مرغوب‌ترین فرش جهان قرار گرفته است. اهمیت فرش کاشان بقدری حائز اهمیت است که به دلیل مهارت بافت آن در فهرست یونسکو به ثبت رسیده است.

 

خصوصیات فرش کاشان

اهمیت فرش کاشان به چند دلیل می تواند بستگی داشته باشد. طرح و نقشه‌های بافته شده در فرش کاشان دارای جذابیت و زیبایی منحصر‌به‌فردی است این طرح‌ها بسیار زنده چشم نواز بر روی فرش نقش بسته شده اس. رنگ‌های استفاده شده بر روی قالی کاشان طبیعی و زیبا می‌باشد. طرح، نقش، و رنگ فرش کاشان متناسب با هر سلیقه‌ای می‌باشد.

از دیگر دلایل اهمیت فرش کاشان مرغوبیت این فرش می باشد با توجه به قدمت بالای و سابقه طولانی در این صنعت صنعت‌گران کاشانی با استفاده از نخ‌های ابریشم و پنبه مرغوب و رنگ های طبیعی که از ریشه روناس، پوست گردو، پوست انار و برگ انگور است در تولید فرش مرغوب به موفقیت دست پیدا کنند. همچنین استفاده از الیافت طبیعی برای بافت فرش‌های ماشینی به مرغوبیت فرش کاشان افزوده است.

همچنین استفاده از دستگاه‌ها و تجهیزات پیشرفته و امروزی توانسته‌اند مرغوب‌ترین فرش را در اختیار مشتری قرار دهند. به طوری که وقتی خریدار به دنبال فرش در فروشگاه می رود چیزی که نظرش را جلب می کند برند فرش کاشان است. بنابراین با خیال راحت یک محصول با کیفیت و اصیل را خریداری می‌کند.

دیگر مزیت و اهمیت فرش کاشان در درسترس بودن این برند معروف است. وقتی شما قصد خرید فرش کاشان را داشته باشید خیلی راحت می توانید به نزدیک‌ترین فروشگاه محل زندگی خود مراجعه کنید و این فرش را خریداری کنید امروزه از طریق روش‌های زیادی راحت می‌‌‌توان فرش کاشان را خریداری کنید. خرید غیر حضوری از دیگر امکاناتی است که صنعتگران کاشانی فراهم کرده اند تا خریدار فرش را به صورت مستقیم از کارخانه خریداری کند. یک فاکتور بسیار مهم که باعث می شود خریدار به سراغ فرش کاشان برود قیمت مناسب آن در مقابل کیفیت است.

 

اهمیت فرش کاشان

 

سخن پایانی

فرش از جمله لوازمی است که وجود آن برای خانواده ایرانی بسیار اهمیت دارد. حتی برخی افراد راضی هستند فرش خوب داشته باشند ولی از مبلمان استفاده نکنند. خانواده‌ها برای خانه نو، جهیزیه فرزندان خود و همچنین سال نو اقدام به خرید فرش می کنند. پس اگر توجه کرده باشید این افراد در زمان شادی و روزهای مهم زندگی فرش خریداری می‌کنند. انتخاب اول بسیاری از این افراد فرش کاشان است.

این افراد اهمیت فرش کاشان را درک کرده اند و با تحقیق ان را انتخاب می کنند. فرش کاشان برای هر سلیقه فرشی را طراحی کرده است ابعاد به کار برده شده بر روی فرش می تواند جواب گویی تمام مکان‌های یک منزل مسکونی باشد. کافی است خریدار ابعاد مورد نظر را سفارش دهد و ان را در زمان کوتاه دریافت کند. طراحی فرش کاشان به گونه‌ای است که تمام طرح‌های قدیمی و جدید را در بر گرفته است. این برند دارای رنگ‌های روشن و تیره است.