راهنمای خرید

فرش اتاق کودک: راهنمای جامع خرید

فرش اتاق کودک باید متناسب با روحیات کودک بوده و از سمت دیگر کیفیت و ویژگی‌های لازم را داشته باشد

فرش اتاق کودک یکی از ضروریات هر خانواده‌ای است که دارای فرزندی خردسال است. فرش علاوه بر زیباتر کردن محیط نقش مهمی در ایمنی نوزاد دارد. با این حال حساسیت کودکان و آسیب‌پذیر بودن آن‌ها نسبت به بزرگسالان سبب شده که خرید فرش اتاق کودک برای خانواده‌های ایرانی حساسیت بالایی داشته باشد. با توجه بسیار بالای فرش کودک در بازار بر آن شدیم تا در مقاله‌ای ویژگی‌های مناسب فرش اتاق کودک را برای شما عزیزان بیان کنیم.

چرا انتخاب فرش کودک حساس است؟

شاید برخی خیال کنند که فرش اتاق کودک با باقی فرش‌ها تفاوتی ندارد و همین که از لحاظ ظاهری زیبا باشد کفایت می‌کند. اما عوامل مهم دیگری در این زمینه وجود دارند که این موضوع را نقض می‌کنند. پوست حساس کودکان، آسیب‌پذیر بودن آن‌ها به آلودگی‌ها، کثیف شدن بیشتر فرش در اتاق کودک، حساسیت، روحیات لطیف کودکان و غیره همه و همه عواملی هستند که باید در هنگام خرید فرش کودک به آن‌ها توجه کرد.

فرش اتاق کودک

ویژگی‌های فرش اتاق کودک

در ادامه به بررسی برخی از ویژگی‌های مناسب فرش کودک می‌پردازیم:

ضد حساسیت بودن

کودکان در سنین پایین‌تر به دلیل عدم مقاومت بدنی بالا بیشتر در معرض انواع بیماری‌ها، آلرژی و حساسیت هستند. از این رو توجه داشته باشید که فرشی که برای کودک دلبندتان خریداری می‌کنید حتما ضد آلرژی و حساسیت باشد. عامل اصلی حساسیت‌زایی در فرش پرز است. از این رو استفاده از فرش‌هایی که پرزدهی بالایی داشته برای اتاق کودک توصیه نمی‌شود. در میان انواع فرش، آن‌هایی که از الیاف طبیعی مانند پشم و کرک استفاده می‌کنند پرزدهی بالایی دارند. همچنین انواع فرش ماشینی که از الیاف آکریلیک در بافت خود استفاده می‌کنند مستعد پرزدهی هستند. با این حال اخیرا نوعی از الیاف آکریلیک به نام آکریلیک هیت ست معرفی شده است. این الیاف پرزدهی به نسبت کمتری دارد اما در برابر این پدیده همچنان مستعد است.

برای اینکه خیالتان از بابت پرزدهی راحت باشد می‌توانید سراغ فرشی بروید که از الیاف مصنوعی با کیفیت استفاده می‌کند. پلی استر نوعی الیاف مصنوعی است که به دلیل ساختار سلولی یکدست و یکپارچه هیچ‌گونه پرزدهی ندارد. از این رو انتخابی ایده‌آل برای کسانی به شمار می‌رود که پرز فرش حساس هستند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که در مواقع نادر برخی از افراد به پلی استر حساس هستند.

لطافت و نرمی

پوست کودکان به دلیل نازکی بالا بسیار حساس است و با کوچکترین تحریک خارجی ملتهب می‌شود. از این رو باید توجه داشته باشید که فرشی که برای اتاق کودک خریداری می‌کنید بسیار نرم و لطیف باشد. ظرافت و نرمی فرش به نوع بافت، ارتفاع نخ خاب و جنس فرش بستگی دارد. برای مثال استفاده از گلیم یا موکت به دلیل زبری و عدم لطافت برای کودکان توصیه نمی‌شود. از سوی دیگر فرش شگی علی‌رغم نرمی فوق‌العاده بالا به دلیل الیاف بسیار بلند برای اتاق کودک مناسب نیست. زیرا به راحتی زباله و ذرات ریز را به خود جذب کرده و نظافت آسانی ندارد.

شانه و تراکم

از سوی دیگر هر چه تراکم فرش بالاتر باشد فرش ظریف‌تر و نرم‌تر می‌شود. اما از سوی دیگر ارتفاع نخ خاب آن نازک‌تر شده و همچنین نگهداری از آن سخت‌تر. بنابراین خرید فرش با تراکم و شانه‌ی بالا برای اتاق کودک توصیه نمی‌شود. زیرا این فرش به نگهداری و مراقبت بسیار بالایی نیاز دارد تا زیبایی خود را حفظ کند.

قابلیت شستشو

کودکان به دلیل ذات بازیگوشی که دارند محیط پیرامون خود را بیشتر از بزرگسالان آلوده می‌کنند. بنابرین بهتر است فرشی که خریداری می‌کنید، شستشوی فرش آسانی داشته باشد. لازم نباشد که برای هر بار شستشو به سراغ قالیشویی بروید. احتمال آلودگی‌های موضعی مانند ریختن موارد غذایی بر روی فرش توسط کودکان وجود دارد. در نتیجه بهتر است فرش به گونه‌ای باشد که بتوانید خودتان در منزل به صورت موضعی آن را بشویید.

از سوی دیگر فرش اتاق کودک باید قابلیت خشک شدن سریع و آسان را داشته باشد. فرش‌های آکریلیک به دلیل ماهیتی که دارند بسیار در برابر رطوبت آسیب‌پذیر هستند. در صورت نمدار بودن امکان رشد قارچ، کپک و انواع باکتری در آن وجود دارد. باید حتما آن‌ها را در برابر نور آفتاب خشک نمود. در مقابل، فرش پلی استر به دلیل ساختار یکپارچه سلولی هیچ منفذی ندارد. الیاف پلی استر به هیچ عنوان رطوبت را به خود جذب نمی‌کند. در نتیجه این فرش به سرعت خشک می‌شود. حتی می‌توانید آن را به صورت نمدار روی زمین پهن کنید تا خود به خود خشک شود.

طرح و رنگ‌بندی

کودکان قدرت تخیل بسیار بالایی دارند و هر چیزی را که می‌بینند در ذهن خود پرورانده و رویاپردازی می‌کنند. از این رو توجه به روحیات کودکانه در خرید فرش کودک بسیار مهم است. در ا ین زمینه باید به جنسیت کودک دقت کرده و طرحی را انتخاب کنید که با روحیات فرزند سازگار است. دقت کنید که کودک به چه چیزی علاقه دارد. حیوانات؟ شخصیت‌های کارتونی؟ ورزشی؟ عروسکی؟ خرید چنین فرشی هم موجبات خوشحالی کودک را فراهم کرده و هم اون را سرگرم خواهد کرد. در میان طرح‌های فرش مدرن محتشم انواع مختلفی از فرش کودک به چشم می‌خورد.

طرح فرش باید به گونه‌ای باشد که توجه کودک را به خود جلب کند و مدت‌ها او را سرگرم نگاه دارد. استفاده از فرش‌های سنتی نه تنها برای کودک جذابیتی نداشته بلکه مناسب با روحیات او نیست. فرش سنتی از طرفی با دیگر المان‌های اتاق کودک سازگار نیست. برخی از فرش‌های کودک دارای طرح‌های بسیار جالب و جذاب هستند. این فرشها کودک را مدت‌ها سرگرم نگاه داشته و قدرت تخیل و کنجکاوی او را تحریک می‌کنند. همچنین کودک علاقه دارد تا بر روی طرح فرش بازی کند. حتما به یاد دارید که وقتی کودک بودید گل‌های قالی را شمارش می‌کردید؟ یا از حاشیه‌ی آن مانند خیابانی برای ماشین اسباب بازی خود استفاده می‌کردید؟ کودک شما هم دقیقا چنین احساساتی خواهد داشت. با این تفاوت که در زمان حال فرش‌های کودک موجود نسبت گل قالی، طرح‌های بسیار مناسب‌تری برای کودکان دارند.

کودکان علاقه‌ی بسیار زیادی به تماشای کارتون دارند و با شخصیت‌های کارتونی ارتباط برقرار می‌کنند. یکی از بهترین گزینه‌ها در طرح فرش اتاق کودک، طرح‌هایی هستند که از شخصیت‌های کارتونی و حیوانات استفاده می‌کنند. خوشبختانه فرش با این طرح‌ها به وفور در بازار موجود است و کودک علاقه‌ی فراوانی به آن‌ها نشان می‌دهد. زیرا شخصیت کارتونی مورد علاقه‌ی آن‌ها را به اتاق آن‌ها آورده و موجبات شادی و آرامش آن‌ها را فراهم می‌کند.

دوام و استحکام

کودکان بازیگوش هستند و احتمالا مدام در حال آسیب‌زدن به محیط اطراف خود. فرش یکی از مواردی است که پیوسته در دسترس آن‌هاست و احتمال کثیف شدن و آسیب دیدن آن وجود دارد. بهتر است برای کودکان فرش انتخاب کنید که بتواند در برابر چنین شرایطی دوام بیاورد. فرش‌هایی که از الیاف مصنوعی بی‌کیفیت استفاده می‌کنند و قیمت بسیار کمی دارند برای این مورد مناسب نیستند. اگرچه این فرش‌ها ایرادات بسیار زیادی هم دارند که در موارد قبلی به آن‌ها اشاره کردیم. صرف نظر از اینکه فرشی که خریداری می‌کنید از جنس پلی استر است یا پلی پروپلین، توجه داشته باشید که فرش توسط کارخانه‌ی فرشی معتبر تولید شده باشد و خیالتان از بابت مواد مصرفی اولیه راحت باشد. تمامی فرش‌های پلی استر موجود در بازار از کیفیت یکسانی برخوردار نیستند.

ابعاد

فرش کودک باید به اندازه‌ای باشد که بیشترین فضا را از اتاق کودک پوشش دهد. اما در عین حال بایستی کمی از دیواره‌ها فاصله داشته باشد. نیازی نیست که فرش زیر تخت خواب یا وسایل دیگر برود. اما از آنجا که فرش اتاق کودک باید عایقی در برابر سرمای کف باشد بهتر است بیشترین فضا را پوشش دهد. کودکان علاقه‌ی بسیار زیادی به نشستن روی زمین و بازی کردن دارند. سعی کنید با انتخاب سایز فرش مناسب قسمت خالی کمتری از کف را بدون پوشش قرار دهید.

فرش کلاریس کودک

یکی از جدیدترین فناوری‌های بافت فرش ماشینی در کشور، فناوری فرش کلاریس است. کلاریس امکان استفاده از میلیون‌ها رنگ را در تولید فرش فراهم کرده است. در فرش چاپی طرح به روی سطح فرش چاپ شده و با دست کشیدن به فرش، الیاف سفید نمایان می‌شود. در کلاریس رنگ تا ریشه‌ی فرش تزریق شده و طرح فرش حتی از پشت فرش هم نمایان است. در فرش کلاریس هر طرح و نقشی ممکن است. تنوع بسیار بالای طرح‌های فانتزی و کودکانه فرش کلاریس را انتخابی ایده‌آل برای اتاق کودک کرده است.

فرش کلاریس محتشم به صورت ۷۰۰ شانه تولید شده و از این رو دوام و استحکام بالایی دارد. هرچه فرش تراکم بالاتری داشته باشد ظریف‌تر شده و نیاز به نگهداری فرش بیشتری دارد. توصیه می‌شود که از آن برای محیط‌های کم رفت و آمد استفاده کنید. زیرا که فرش تراکم بالا جنبه زیبایی داشته و تزئینی است.

در فرش کلاریس ایجاد طرح و نقش توسط پیشرفته‌ترین دستگاه‌های مدرن روز انجام می‌شود. فرش طی چندین مرحله فرش شستشو داده می‌شود و می‌توان گفت که به هیچ عنوان رنگ‌دهی ندارد. بیش از یک میلیون رنگ در فرش کلاریس قابل استفاده است. رنگ‌های به قدری زنده هستند که گویی در حال نگاه کردن به عکسی چاپ شده هستید.

فرش اتاق کودک: سخن پایانی

خرید فرش کودک کار چندان آسانی نیست اگرچه شاید در ابتدا چنین به نظر بیاید. کودک به دلیل حساسیت و آسیب‌پذیری نیازمند فرشی است که در درجه‌ی اول او را در مقابل آسیب‌های فیزیکی، دمایی، آلرژی و غیره محافظت نماید. در درجه‌ی دوم موجبات راحتی، آرامش و آرامش رو را فراهم کند. فروشگاه اینترنتی فرش راگ و رنگ به عنوان نماینده‌ی رسمی فرش محتشم کاشان (برترین تولید‌کننده‌ی فرش ماشینی در کاشان و جهان) مفتخر است تا کلسیون فرش کلاریس خود را با متنوع‌ترین طرح‌ها و زنده‌ترین رنگ‌ها برای اتاق کودک دلبندتان ارائه دهد. کافی است سری به کلکسیون کودک کلاریس زده و فرش مناسب فرزندتان را خریداری کنید.

فرش اتاق کودک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا