راهنمای خرید

ویژگی‌های فرش خوب: در هنگام خرید به چه نکاتی توجه کنیم

با به یاد داشتن این نکات در هنگام خرید، فرش خوب را از فرش بی کیفیت تشخیص داده و بهترین انتخاب را داشته باشید

شاید برخی تصور کنند که خرید فرش امری سلیقه‌ای است و دیگر موارد نقشی دار آن ندارد. ما هم تا حدود زیادی این مطلب را قبول داریم اما امچنان معنقد هستیم که در یک سلیقه‌ی یکسان فرش خوب و بد داریم. شاید بسیاری از افراد تنها با ارزیابی ظاهر فرش اقدام به خرید آن کنند اما فرش خوب و بد با هم تفاوت‌های زیادی دارد که تشخیص برخی از آن‌ها تنها از عهده‌ی اهل فن بر می‌آید. با این حال نکاتی وجود دارد که ویژگی‌های فرش خوب را بیان می‌کنند. در این مقاله قصد داریم تا چندی از آن‌ها را برای شما بیان کنیم تا بتوانید خریدی آگاهانه داشته باشید.

ویژگی‌های فرش خوب

برای انتخاب فرشی که ارزش هزینه‌ای که میخواهید بکنید را داشته باشد به این نکات دقت کنید:

طرح و نقش فرش

فرش‌هایی که دارای رنگ‌های مختلف بوده و طرح‌هایی تو در تو دارند، گرو حاک و ذرات کوچک را کمتر از دیگر فرش ها نشان می‌دهند. اگر در محیطی هستید که مستعد کثیف شدن است سعی کنید فرش‌های با رنگ‌های مختلف و سرح‌های شلوغ انتخاب کنید.

جنس فرش

 • فرش آکریلیک اغلب در چند هفته‌ی اول خرید پرزدهی داشته و این موضوع امری طبیعی است اما ادامه پرزدهی پس از این مدت نشانه‌ خوبی نیست.
 • در خرید فرش پلی استری فرش را پس از مشاهده در رگال فرش فروشی قبل از خرید یک بار روی زمین پهن کنید و نقش و رنگ آن را کنترل کنید. فرش پلی استر به دلیل درخشندگی نخ دارای شیدهای رنگی متفاوت از زوایای دید مختلف است. بهتر است آن را در زیر نور مناسب بررسی کنید.
 • بهترین نخ بافتی که در محصولات فرش ماشینی مورد استفاده قرار می‌گیرد نخ آکریلیک هیت ست است.
 • فرش های نایلونی بسیار با دوام و مقاوم هستند و قیمت فرش ارزان‌تری دارند. تنها ایرادی که این دسته از فرش ها دارند این است که گرد و خاک را به سادگی به اطراف منتقل می کنند.

سلامت فیزیکی فرش

 • در فرش خوب اثری از تکرار سیلندر در نقشه فرش ماشینی وجود نداشته باشد و طرح تکرار نشده باشد. گاهالا به دلیل اشکالات مکانیکی نقشه جلو نرفته و طرح تکرار می‌شود.
 • ارتفاع خاب قالی بیشتر یا کمتر از ۱۰% باشد زیرا موجب کاهش مرغوبیت آن می شود. نخ خاب کسری یا اضافی نداشته باشد. استاندارد ارتفاع نخ خاب در فرش ۷۰۰ شانه ۱±۹ و در فرش ۱۰۰۰ شانه ۱±۸ و همچنین استاندارد ارتفاع نخ خاب در فرش ۱۲۰۰ شانه ۱±۷ می باشد. از این رو تراکم فرش عامل مهمی در کیفیت و قیمت آن است.
 • جای هیچ گونه تیغ خوردگی روی فرش وجود نداشته باشد.
 • پارگی، سوراخ و وصله در فرش درجه یک وجود ندارد. در زیر فرش آثار قلاب خوردگی وجود نداشته باشد. این مشکل به دلیل تنظیم اشتباه ماشین آلات بافت به وجود آمده و پشت فرش تراش مناسب نخورده و در بخش‌هایی از قالی سر نخ  قابل رویت است.
 • هیچ جای خالی نباید روی فرش مشاهده شود، این مشکل زمانی رخ می‌دهد که نخ خاب طی بافت پاره شده و مسئول دستگاه هم متوجه این موضوع نمی‌شود و دستگاه به کار خود ادامه می‌دهد.
 • ریشه‌های قالی ها باید در محل مناسب خود قرار بگیرند یعنی باید در طول و فاصله مشخص و در یک راستا باشند. گاهی اوقات به دلیل تنظیمات نا دقیق که روی دستگاه انجام گرفته است این مشکل رخ می‌دهد.
 • ابعاد فرش ها نباید از حد استاندارد خارج شود و این اختلاف تا ±۵% برای طول فرش مجاز است.

ویژگی‌های فرش خوب: نتیجه‌گیری

فرش خوب را می‌توان با نگاهی به ظاهر آن تا حدود بسیار زیادی از فرش بی‌کیفیت تشخیص داد. با دقت به موارد فوق در هنگام خرید فرش می‌توانید تا حدود زیادی از خریداری فرش‌ نامناسب جلوگیری کنید. همیشه به یاد داشته باشید که برای خرید فرش مناسب عجله نکرده و به فروشگاه‌های معتبر فرش مراجعه کنید. همچنین توجه داشته باشید که با توجه به شرایط زندگی فرش مناسب شما فرق می‌کند. برای مثال اگر دارای حیوان خانگی هستید باید فرش مناسب حیوانات خانگی را انتخاب کنید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا