معرفی فرش

فرش شگی یا فرش پرز بلند: مدرن، لطیف، جذاب

فرش شگی فرشی مدرن است که پرزهای بلندی دارد که بسیار نرم و لطیف است. شگی یکی از بهترین گزینه‌ها برای دکوراسیون مدرن و مینیمال است.

فرش شگی یکی از انواع جدید فرش ماشینی در بازار است که اتفاقا طرفدار بسیار زیادی هم دارد. البته شگی نامش فرش است اما کمتر شباهتی به چیزی دارد که ما از گذشته به نام فرش می‌شناسیم. شاید واژه‌ی زیرانداز برای شگی با آن ظاهر پشمالویش مناسب‌تر باشد. این کف‌پوش، زیرانداز یا فرش مدرن با دیگر انواع کالاهای همگروه خود تفاوت‌هایی اساسی دارد. نخ خاب بسیار بلند و نرم لطیف آن سبب شده تا از آن برای کاربردهای دیگری استفاده کنیم و تنها پوشاندن کف مدنظرمان نباشد. در این مقاله فرش شگی یا پرزبلند را بررسی می‌کنیم. به شما می‌گوییم چه نوعی از آن برای کجا مناسب است. اصلا این فرش ارزش خرید دارد یا تنها آیتمی فانتزی محسوب می‌شود؟

فرش شگی

فرش شگی یا فرش پرزبلند چیست

شگی در زبان انگلیسی به معنای موبلند است. فرش شگی را هم که نگاه کنید شاید همین نکته به ذهنتان بیاید که نخ خاب این فرش همانند موهای سگی است که به زیبایی در هم تنیده شده و نرم و لطیف است. البته که ایده‌ای فرش شگی از سگ نیامده و شاید موی بلند و وز وزی سیاهپوستان که ریز بافته شده بوده الهام‌بخش این فرش بوده است.

به طور کل فرش شگی فرشی است که در آن نخ خاب ارتفاع بلندتری نسبت به فرش‌های معمول و سنتی دارد. نخ خاب در فرش شگی می‌تواند بین ۱۳ تا ۵۰ میلی‌متر باشد در حالیکه فرش معمول و سنتی نخ خابی برابر با نهایت ۱۰ میلی‌متر دارد. دلیل ارتفاع بالای نخ خاب در این فرش ایجاد نرمی مازاد است. هرچه نخ خاب بلندتر باشد سطح بیشتری از نخ سطحی حس شده و احساس نرمی بیشتر در حین تماس ایجاد خواهد شد.

ویژگی‌ها

حال که با ماهیت این فرش آشنا شدیم، برخی از ویژگی‌های اصلی آن را برای شما بیان می‌کنیم:

فانتزی

فرش شگی کالایی فانتزی است و ویژگی اصلی آن تزئینی بودن آن است. البته این بدین معنا نیست که آن را با باید قاب کرده و کنج دیوار بگذاریم و فقط تماشایش کنیم. نه، منظورمان این است که بیشتر جنبه‌ی بصری دارد تا بحث پوشش کف و دوام. اگر قالی سنتی شما ده‌ها سال برایتان عمر کرده و قالی ماشینی‌تان را چند سال که دارید، انتظار نداشته باشید که این فرش هم به قدری عمر کند که بچه‌هایتان هم از آن استفاده کنند.

فرش شگی ماهیتی مدرن دارد و برای استفاده در دکوراسیون مدرن، به روز و مینیمال دارد. ظاهر فرفری این فرش سبب شده که بیانی مدرن و ساده داشته باشد. از این رو که نباید و نشاید بتوان از آن در هر دکوری استفاده کرد. فکر ترکیب و استفاده از فرش شگی را با دکوراسیون سنتی به کل از سرتان بیرون بیاورید.

فرش شگی

لطافت

شاید وقتی به ظاهر این قالی نگاه کنید چندان لطافت آن به ذهن‌تان نیاید. اگر هم بیاید مطمئن هستیم که آن چیزی که در نظر دارید با واقعیت فرق دارد. تنها کافی است که روی آن دست بکشید تا به یک باره نرمی و لطافت آن دلتان را آب کند. متوجه خواهید شد که فرش شگی بسیار نرم‌تر از چیزی است که در ذهن دارید. البته همین نرمی بیش از حد است که آن را بسیار حساس و ظریف ساخته که نیازمند نگهداری زیادی است و عمر آن را کوتاه ساخته است.

برق و جلای رنگ

فرش‌های شگی معمولاً از الیاف مصنوعی پلی‌استر تولید می‌شوند. پلی‌استر همانند تمامی موادی که در بازار یافت می‌شود، خوب و بد دارد و در درجات مختلف کیفی در بازار موجود است. برای مثال فرش شگی که در کارخانه‌ی فرش محتشم کاشان تولید می‌شود از پلی‌استر سوپربرایت فیلامنت تولید می‌شود. این مدل رنگ‌هایی بسیار زنده و براق دارد و تکمیل‌کننده‌ی هر دکوراسیون شاد و مدرنی است. البته تنالیته‌ی تیره‌ی فرش شگی محتشم برای دکوراسیون مدرن و مینیمال مناسب است.

خداحافظ پرزدهی

فرش شگی از الیاف مصنوعی استفاده می‌کند که به دلیل ساختار سلولی یکپارچه و یکدست هیچ‌گونه پرزدهی ندارد. این موضوع در فرش‌های آکریلیک وجود دارد و برای کسانی که دچار مشکلات تنفسی و آلرژی هستند مشکل‌ساز خواهد بود. فرش شگی علی‌رغم ظاهری که دارد پرزدهی ندارد.

جذب گرد و خاک

فرش شگی نخ خاب بلندی دارد و از این رو مکانی ایده‌آل برای جمع شدن خرده زباله و گرو خاک است. این موی بلند فربینده‌ش هم دلیلی است برای دشواری نظافت. فرش سنتی نخ خابی کوتاه دارد و به راحتی با چندبار کشیدن سری جاروبرقی بر روی آن تمیز شده و همه‌ی خرده ریزه‌ها جمع می‌شوند. اما در فرش شگی حالا حالاها کار دارید. در حقیقت جارو کردن خرده ریزه‌ها در شگی اگرچه غیرممکن نیست، کار دشواری است. بسته به نوع شگی و ارتفاع نخ خاب، زباله‌ها در میان پرزهای فرش پنهان شده و نظافت آن‌ها کمی دشوار است. بنابراین توصیه می‌کنیم اگر قصد استفاده از شگی را دارید حواس‌تان باشد که کثیف نشود و روی آن غذا نخورید. همانگونه که گفتیم شگی فرشی فانتزی است که باید از نرمی آن لذت برد و نباید استحکام آن را سنجید.

فرش شگی

جنس فرش شگی

فرش شگی همانند دیگر فرش‌های ماشینی از گستره‌ی وسیعی از الیاف تولید می‌شود. در میان آن‌ها می‌توان به پروپیلن، پلی‌استر و آکریلیک اشاره کرد. در میان این الیاف پلی‌استر از دوام بیشتری برخوردار بوده و با توجه به حساس بودن فرش شگی به دلیل الیاف بلند، پلی‌استر انتخابی غالب در این فرش است. البته توجه داشته باشید که جنس الیاف تنها در استحکام و براق بودن فرش تاثیر داشته و نقش چندانی در نرمی و لطافت فرش شگی ندارد. نرمی و لطافت این فرش به دلیل بلندی الیاف است و جنس چندان در آن دخیل نیست.

بهترین محل استفاده

فرش شگی فرش خاصی است که استفاده از آن را محدود کرده است. به دلیل نرمی بسیار و لطافت آن بهتر است از آن در جایی استفاده کنید که پای‌تان روی زمین قرار دارد. برای مثال جلوی مبل و صندلی مکانی ایده‌آل برای استفاده از این فرش است. زیرا این فرش کف پای شما را نوازش خواهد داد. از سوی دیگر پای تخت هم محلی مناسب است تا وقتی که صبح از خواب پا میشوید اولین چیزی که زیر پایتان حس می‌کنید نرمی فرش زیر پایتان باشد.

با این حال توجه داشته باشید همانگونه که گفته شد، شگی استحکام بالایی ندارد و زود کثیف شده و گرو خاک و زباله به خود جمع می‌کنند. بنابراین بهتر است از آن در مکان‌های پر رفت و آمد و شلوغ استفاده نکنید تا بیشترین استفاده را از فرش داشته باشید.

تراکم

قانون کلی در بافت فرش این است که هرچه ارتفاع نخ خاب بلندتر باشد تراکم کمتر است. دلیل این موضوع کنترل وزن فرش است. زیرا اگر با افزایش ارتفاع نخ خاب تراکم نشود یا اینکه با افزایش تراکم ارتفاع خاب کم نشود وزن فرش به شدت افزایش خواهد یافت. فرش شگی هم که در ذات پرز بلند است از تراکم بسیار کمتری بهره می‌برد. برای مثال فرش‌هایی که نخ خابی برابر با ۱۰ میلی‌متر دارند تراکم آن‌ها به ۷۰۰ می‌رسد. حال تصور کنید نخ خاب ۳۰ تا ۵۰ میلی‌متری چه تراکم کمی باید داشته باشد. معمولاً تراکم این فرش در بهترین حالت بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ شانه است.

معایب

حال که از مزایا و ویژگی‌های بیشمار این فرش گفتیم، بد نیست که نگاهی هم داشته باشیم بر معایب آن. البته که این موارد معایب محسوب نمی‌شوند بلکه ویژگی‌هایی غایبی هستند که در فرش‌های دیگر وجود دارد. اولین از همه باید بگوییم که شگی فرش خاصی است و به راحتی با دکوراسیون سنتی ایرانی ترکیب نمی‌شود. برای استفاده از آن باید دکوری مدرن داشته باشید که خود این موضوع کاربرد آن را محدود می‌کند.

از سوی دیگر این فرش مدرن بسیار ظریف و لطیف است و به نگهداری بالایی نیاز دارد. توجه داشته باشید که این فرش به دلیل نخ خاب بلند بیشتر در معرض صدمات فیزیکی قرار دارد. از این رو نمی‌توانید از آن در هر جایی استفاده کنید. شگی بیشتر از آن که کفپوش باشد وسیله‌ای فانتزی و تزئینی است.

مورد دیگر که باید به آن اشاره کنیم نظافت سخت این فرش است. به دلیل نخ خاب بسیار بلند امکان گیر کردن زباله و گرد و خاک در شگی بسیار وجود دارد. از سوی دیگر پنهان شدن گرد و خاک در میان نخ خاب بسیار بلند فرش نظافت و جاروی آن را سخت‌تر می‌کند. همچنین نخ خاب بلند سطح بیشتری از فرش را در معرض کثیف شدن قرار می‌دهد.

فرش شگی: نتیجه‌گیری

فرش شگی فرشی فانتزی است که بیشتر دکوری است تا کفپوش. با این حال این بدین معنا نیست که باید آن را بر روی دیوار آویزان کنید. تا مادامی که از فرش شگی در مکان‌های کم رفت و آمد استفاده می‌کنید فرش برایتان کار خواهد کرد. حتی ابعاد کوچک شگی برای مصارفی مانند پادری بسیار مناسب است. پای تخت و جلوی مبل از دیگر مکان‌های ایده‌آل برای فرش شگی هستند که حس بسیار خوبی به فرد منتقل می‌کنند. نرمی و لطافت فوق‌العاده‌ی فرش شگی آن را بسیار خوشایند می‌سازد.

فروشگاه اینترنتی فرش راگ و رنگ به عنوان نماینده‌ی رسمی فروش محصولات فرش محتشم کاشان این افتخار را دارد تا انواع مختلف فرش شگی را در نخ خاب با ارتفاع مختلف روانه‌ی بازار سازد. تنها کافی است سری به این فروشگاه بزنید و فرش مورد علاقه‌ی خودتان را به راحتی انتخاب کرده و سفارش دهید تا در اسرع وقت فرش آماده شده و حضورتان درب منزل ارسال گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا