راهنمای خرید

فرش طوسی: راهنمای خرید و ست کردن فرش طوسی با دکوراسیون خانه

فرش طوسی به دلیل ماهیت خنثی خود حتما با مبلمانی در رنگ‌های زرد، بژ، قرمز، قهوه‌ای، آبی یا سبز ست شود.

فرش طوسی یکی از پرطرفدارترین انتخاب‌هایی است که خریداران فرش در ذهن دارند. این انتخاب ممکن است دلایلی متنوعی من جمله خنثی بودن رنگ طوسی، چرک نشدن آن و ترکیب‌های متنوع رنگی داشته باشد. در سال‌های اخیر رنگ طوسی بسیار پرطرفدار بوده و یکی از رنگ‌های سال ۲۰۲۱ انتخاب شده است. از این رو افراد بسیار سعی دارند که با استفاده از فرش طوسی نمایی جدید به محیط و دکوراسیون خانه بدهند. در این مقاله به معرفی انواع فرش طوسی، ویژگی‌های آن و همچنین ست کردن آن با دیگر لوازم منزل و رنگ‌های محیط می‌پردازیم. فرش کلاریس محتشم دارای انواع مختلف فرش طوسی و فرش فیروزه‌ای است.

فرش طوسی

چرا فرش طوسی بخریم

در سال‌های گذشته به دلیل طیف رنگی خنثی فرش طوسی، این رنگ چندان مورد توجه خریداران فرش نبود زیرا به عقیده‌ی ایشان فرش طوسی بی روح بوده و شادابی لازم برای دکوراسیون خانه را نداشت. اما کم کم در سال‌های اخیر با توجه به علاقه‌ی صنعت دکوراسیون مدرن به رنگ‌های خنثی طیف‌های رنگی مختلف رنگ طوسی در ترکیب با رنگ‌های متنوع به محبوبیت رسیده و این رنگ به سرعت جای خود را در محیط‌های مختلف اداری و مسکونی باز کرد. بازار فرش ماشینی ایران هم متاثر از این موضوع به فرش طوسی اقبال نشان داد به حدی که در حال حاضر فرش طوسی یکی از کلمات پر جستجو در فضای آنلاین است.

فرش کلاریس محتشم سری چهل تکه طرح ۱۰۰۵۱۱

فرش طوسی به دلیل ماهیت خنثی که دارد قادر است با انوع مختلف دکوراسیون در رنگ‌های مختلف ترکیب شود. از آنجاکه خود فرش صرف از نظر رنگ، در طرح‌های و مدل مختلف از فرش سنتی گرفته تا فرش مدرن و نوع بافت‌های متنوع از کم تراکم تا ۱۵۰۰ شانه تولید می‌شود، می‌توان به راحتی آن را در دکورهای مختلف ست کرد. کافی است نگاهی به ترندهای جدید دنیای مد و دکوراسیون بیندازید تا متوجه شوید که فرش طوسی در کنار دیگر گزینه‌هایی که می‌توانند طوسی باشند تا چه حد در انتخاب طراحان داخلی اهمیت دارد. اکثر ادارات مدرن از رنگ طوسی در مبلمان، رنگ دیوار، و کفپوش استفاده کرده و آن را با رنگ‌های دیگر مانند زرد، قرمز، آبی و حتی سبز ترکیب می‌کنند تا جلوه‌ای ملایم و آرام به محیط ببخشند. تضاد رنگ‌های دیگر با فرش طوسی جلوه‌ای خاص به محیط خواهد داد.

فرش طوسی
فرش روچک محتشم کد ۴۰۰۴۱۰

سایز مناسب فرش طوسی

در گذشته بدین شکل بود که گوش تا گوش دیوار را فرش می‌کردند. اما امروزه دکوراسیون مدرن این موضوع را زیر پا گذاشته و فرش نباید کل کف را بپوشاند. انتخاب سایز فرش مناسب برای رسیدن به دکوراسیونی جذاب اهمیت فراوانی دارد. بسته به محیط و فضایی که در آن از فرش طوسی استفاده می‌کنید، انتخاب سایز مناسب فرش تغییر می‌کند. اما قاعده‌ی کلی این است که فرش باید حتما زیر مبلمان، میز ناهارخوری و تخت خوابه رفته و از انتهای آنها شروع نشود. همچنین ابعاد فرش طوسی باید با اندازه‌ی محیط همخوانی داشته باشد و خیلی کوچک یا خیلی بزرگ نباشد. فرش را باید بر اساس مبلمان و وسایلی که در نزدیکی آن قرار دارند انتخاب کنید. برای درک بهتر موضوع می‌توانید به مقاله‌ی راهنمای انتخاب سایز فرش مراجعه کنید.

جنس فرش طوسی

فرش انواع مختلفی دارد و در مدل‌های مختلف عرضه می‌شود. همانند تمامی فرش‌ها، فارغ از رنگ، جنس فرش می‌تواند از آکریلیک، پلی‌استر و غیره باشد که هریک ویژگی‌های خاص خود را دارند. از سوی دیگر مواردی مانند نخ خاب و ارتفاع آن نقش مهمی هم در ظاهر و هم در احساس راحتی فرش دارند. برای مثال فرش پرز بلند یا همان فرش شگی با نخ خاب بلند خود ظاهری مدرن و جذاب داشته و از سوی دیگر حس بیار خوبی زیر پا دارد. از سوی دیگر به دلیل نخ خاب بلند در فرش شگی، امکان بافت طرح‌های پیچیده وجود نداشته و معمولاً فرش به صورت تک رنگ یا ترکیبی از اشکال هندسی بسیار ساده در رنگ‌های مختلف تولید می‌شود.

نگهداری

فرش طوسی به دلیل رنگ خنثی که بین سفید و سیاه دارد آلودگی را چندان نشان نمی‌دهد که نقطه قوت آن محسوب می‌شود. اما در هر صورت نگهداری صحیح از فرش در عمر آن تاثیر بسزایی داشته و بی‌دقتی و اهمال در این زمینه سبب کاهش دوام و عمر فرش خواهد شد. در نظر داشته باشید که فرش را حداقل هفته‌ای یک بار جارو زده و در صورت کثیف شدن آن به صورت لکه به سرعت وارد عمل شده و لکه‌ فرش را پاک کنید تا لکه به خورد فرش نرود. همچنین توجه داشته باشید که فرش را برای چه محیطی می‌خواهید استفاده کنید و در صورت استفاده از آن در محیط‌های پر رفت و آمد سراغ فرش‌های تراکم بالا، ظریف یا شگی نروید.

فرش طوسی
فرش محتشم ۱۰۰۹۱۰

روانشناسی رنگ طوسی

در روانشناسی رنگ‌ها، طوسی بیانگر خنثی بودن و تعادل است. در واقع از لحاظ فنی، طوسی رنگ محسوب نمی‌شود. شاید این معنی از جایگاه آن در میانه‌ی سفید و مشکی باشد. رنگ طوسی به خودی خود دیده نشده و ترکیب آن با رنگ‌های دیگر است که سبب می‌شود به چشم بیابد. با این حال، رنگ طوسی ممکن است حس کمی منفی هم داشته باشد. با این حال این رنگ به شدت مورد توجه برندهای بزرگ دنیاست. برای مثال شرکت اپل، از رنگ طوسی برای قسمت منوی وبسایت خود استفاده می‌کند اما در برندینگ این شرکت همواره ترکیبی از رنگ طوسی با رنگ‌های دیگر مانند مشکی و سفید دیده می‌شود که نمایی تمیز و طبیعی را نشان می‌دهد.

فرش طوسی
فرش کلاریش محتشم طرح ۱۰۰۶۴۴

رنگ طوسی رنگی عاری از احساسات است. این رنگ ماهیتی منفصل، طبیعی و نامطمئن دارد و در میانه قرار دارد. طوسی صلح بین رنگ سفید و مشکی است و به تعبیری حد میانی دو رنگ است. هرجه طوسی به مشکی نزدیک‌تر باشد مرموزتر شده و هرچه به سفید بزند زنده و درخشان خواهد شد. طوسی در عین حال که بی حس  و بی روح است ثبات دارد و احساس آرامش و رهایی از دنیای پرهیاهو را به همراه دارد. به همین دلیل است که در ادارات از این رنگ استفاده می‌شود.

از فرش طوسی چگونه در دکوراسیون استفاده کنیم

در این بخش نگاهی داریم به نکاتی که به شما کمک می‌کنند از فرش طوسی به بهترین نحو در دکوراسیون منزل یا محیط کار خود استفاده کنید.

تعادل را فراموش نکنید

اگر از رنگ طوسی بیش از جد در دکوراسیون استفاده کنید احساس غم و افسردگی را به همراه خواهد داشت در نتیجه اگر فرش طوسی خریداری میکنید حتما سعی کنید تا در رنگ‌های دیگر وسایل منزل و دیوارها، پرده‌ها و غیر از رنگ‌های مکمل طوسی مانند زرد استفاده کنید. در نظر داشته باشید که هر رنگی به تنهایی جذابیتی ندارد و باید حتما به صورت اصولی در کنار رنگ‌های مناسب با محیط استفاده شود. فرش طوسی نیز از این موضوع مستثنی نیست. انتخاب رنگ هماهنگ  در دکوراسیون از اهمیت بالایی برخوردار است. رنگ‌ها خصوصیاتی دارند که روی خلق و خوی انسان  تاثیر می گذارد. اگرچه رنگ طوسی به تنهایی رنگ غم و اندوه و ناراحتی است اما امروزه روانشناسان توصیه می کنند در دکوراسیون مدرن و شیک همراه این رنگ از رنگ های روشن استفاده شود تا تضاد بین این رنگ‌ها جلوه‌ای خاص و انرژی‌بخش به محیط دهد.

فرش کلاریس محتشم ۱۰۰۵۱۲

رنگ‌های مناسب با فرش طوسی

برای فضای اتاق پذیرایی می توانید از فرش طوسی روشن استفاده کرده و از رنگ‌های مختلف مانند رنگ زرد برای دیگر مبلمان و المان‌های دکوراسیون استفاده کنید. اگر بخواهید فضای کوچک منزل خود را بزرگتر نشان دهید پیشنهاد می کنیم تا آن را با رنگ سفید ترکیب کنید. البته این ترکیب فضا را کمی بی روح می‌کند که می توانیم با کمی رنگ قرمز و قهوه ای محیط را شاداب‌تر کنیم. ترکیب رنگ طوسی و نارنجی اشتهاآور بوده و برای استفاده در آشپزخانه مناسب است.

همانطور که در بالا اشاره شد رنگ طوسی به خاطر ماهیت خاص خود قابل ست شدن با طیف وسیعی از رنگ هاست. اگر فرش طوسی ساده‌ای دارید و آن  را با مبلی طوسی ست کرده‌اید، برای زیباتر شدن دکور می‌توانید در هر فصل سال با توجه به ترکیب رنگی آن فصل، چیدمانی جدید در خانه ایجاد کنید. فرش طوسی با مبلمانی به رنگ های صورتی، سبز، سفید و آبی و همینطور کرم به خوبی ست می شود. برای هماهنگی بیشتر بین فرش طوسی و مبلمان از شال مبل و کوسن‌های رنگی استفاده کنید.

ست فرش طوسی با رنگ سفید

ترکیب رنگ طوسی و سفید برای روشن‌تر بزرگ‌تر نمایش دادن فضا استفاده اما نیازمند رنگ سوم مانند قهوه ای یا قرمز برای در آمدن از یک نواختی است. برای نمونه فرش طوسی با دیوار سفید همراه  با مبلمان قهوه ای فضایی شیک در دکوراسیون داخلی را رقم می‌زند.

فرش طوسی

ست فرش طوسی با رنگ زرد

طوسی و زرد رنگ سال ۲۰۲۱ هستند و استفاده از فرش طوسی با مبلمان یا دیوار زرد جلوه‌ای مدرن، چشم‌نواز و بسیار زیبا را برای دکوراسیون خانه یا محیط اداری به ارمغان خواهد آورد. توجه کنید که هر دو رنگ‌های طیف‌های تیره و روشن بسیاری دارند و برای رسیدن به بهترین نتیجه ابتدا چندین رنگ را در کنار هم دیده و سپس بهترین طیف رنگی را انتخاب کنید.

فرش محتشم طرح ۱۰۰۴۷۶

ست فرش طوسی با رنگ بژ

یکی از پرطرفدارترین ترکیب‌های رنگ استفاده از فرش طوسی همراه با مبلمان یا نقاشی بژ است. هر دوی این رنگ‌ها طیف ملایمی داشته و چشم را اذیت نمی‌کنند. ترکیب این دوتا جلوه‌ای بسیار لوکس و کلاسیک دارد که همیشه در گذر زمان جذاب بوده و کهنه نمی‌شود. اگر نگاهی به دنیای مبلمان و پرده بیندازید متوجه می‌شوید که این دو رنگ در موارد بسیاری باهم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فرش طوسی
فرش محتشم طرح ۱۰۰۹۰۶

ست فرش طوسی با رنگ‌های دیگر

علاوه بر موارد فوق رنگ‌های دیگری هم با فرش طوسی سازگار هستند که در میان آن‌ها می‌توان به قرمز، آبی، سبز و قهوه ای اشاره نمود که بسته به سلیقه و نوع دکوراسیون می‌توانند استفاده شوند.

فرش طوسی: نتیجه‌گیری

فرش طوسی به دلیل ماهیت خنثی که دارد نمی‌تواند با مبلمان هم رنگ خود ست شود و در صورت زیاده روی از رنگ طوسی فضا محیطی دلگیر خواهد بود. در کنار فرش طوسی می‌توان برای سایر مبلمان از رنگ‌های زرد، بژ، صورتی، آبی و قهوه‌ای استفاده کرد که هر یک ویژگی‌های خاص خود را به همراه دارند. فروشگاه اینترنتی فرش راگ و رنگ به عنوان نماینده‌ی رسمی فروش فرش محتشم کاشان مفتخر است که تنوع بالایی از فرش طوسی را در مدل، طرح، ابعاد و جنس‌های مختلف با بهترین کیفیت به فروش برساند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا