معرفی فرش

فرش فیروزه ای: معرفی و راهنمای استفاده در دکوراسیون خانه

فرش فیروزه ای فرشی فانتزی است که در دکوراسیون مجلل و سلطنتی همراه با رنگ‌های گرم جلوه‌ای زیبا به محیط می‌دهد

 فرش فیروزه ای یکی از بهترین انتخاب‌ها برای دکوراسیون مدرن با تم رنگ شاد و جذاب است. رنگ‌های روشن به بیننده انرژی داده و سبب افزایش سطح شادابی او می‌شود. فرش فیروزه ای در چند سال گذشته با استقبال خوبی از سمت مردم کشورمان روبرو شده است و از این رو تولیدکنندگان فرش ماشینی همه آن را در منوی اصلی محصولات خود قرار داده‌اند. در این مقاله قصد داریم به برسی انواع فرش‌های فیروزه ای پرداخته، روانشناسی و تاثیر رنگ فیروزه ای بر محیط و خلقیات افراد را بررسی کرده و در پایان نکاتی برای ست کردن فرش فیروزه ای با دیگر المان‌های دکوراسیون من جمله مبلمان، رنگ پرده‌ها و غیره بیان کنیم.

فرش محتشم طرح ۱۰۰۹۱۱

روانشناسی رنگ

رنگ‌ها تاثیرات شگفت‌انگیزی روی بدن انسان دارند و هنگام انتخاب رنگ برای دکوراسیون منزل باید از نظر روانشناسی آن ها را بررسی کنید. فیروزه ای جزو رنگ‌های مدرن و پرطرفدار است که خاصیت آرامش بخشی دارد، و در علم روانشناسی افراد آرام و خونسرد به رنگ آن علاقه دارند.

فیروزه‌ای در دسته رنگ‌های سرد متمایل به گرم قرار داشته و بین آبی و سبز قرار دارد. برخلاف فرش‌های تیره مانند فرش طوسی در علم روانشناسی رنگ فیروزه ای نماد احساسات قوی و نویدبخش شادی و دوستی است. فیروزه‌ای سمبل صمیمیت، آرامش و شادی است که به کنترل عواطف انسان کمک کرده و احساسات را متعادل می‌سازد، خستگی و اضطراب روحی را کاهش داده  و با زدودن افکار منفی سبب افزایش قدرت تفکر، تصمیم‌گیری و مسئولیت‌ پذیری می‌شود. از این جهت رنگ فیروزه‌ای سبب افزایش خلاقیت می‌شود. با این حال در صورت زیاده‌روی در استفاده از رنگ فیروزه ای نتیجه عکس شده و محیط حالت خسته کننده و افسرده خواهد داشت. همچنین فضا بسیار فانتزی شده و از حالت خانه‌ی رسمی خارج می‌شود.

فرش فیروزه ای
فرش محتشم طرح ۱۰۰۹۱۰

فرش فیروزه ای

فرش فیروزه ای از فرش‌های بسیار پرطرفدار بازار است. دلیل این محبوبیت تم ملایم رنگی آن است که از آبی روشن‌تر بوده و چشم‌نوازتر است. فرش فیروزه ای تم سبز بیشتری نسبت به آسمانی در خود دارد و رنگی سبک و. لایت به حساب می‌آید. همچنین این رنگ به راحتی با رنگ‌های مجلل دیگر ست شده و فضای خانه را شاد و دلباز می‌کند. این رنگ که در فرش فیروزه ای به کار می‌رود من جمله رنگ‌های سرد به شمار می‌رود و برای حفظ تعادل بهتر است که با رنگ‌های گرمی مانند طلایی، خردلی و کرم ترکیب شود که البته خود تولیدکنندگان فرش این موضوع را در خود فرش رعایت کرده و از این رنگ‌ها در زمینه‌ی فرش بهره می‌یرند.

فرش محتشم طرح ۱۰۰۹۰۸

بهترین محل استفاده

فرش فیروزه‌ای از جمله فرش‌های پر زرق و برق است و فرشی ساده به حساب نمی‌آید. این فرش زیبا را هم در دکوراسیون سنتی می‌توان به کار برد و هم در دکوراسیون مدرن. همچنین برای قسمت‌های مختلف منزل از پذیرایی گرفته تا اتاق خواب یا اتاق کودک قابل استفاده است. بسته به طرحی که برای فرش در نظر گرفته شده معمولاً فرش فیروزه ای ظاهری مجلل دارد که نیازمند دکوری مجلل و سلطنتی نیز هم هست و شاید بتوان گفت که خیلی برای دکوراسیون مینیمال مناسب نیست.

با این حال توجه داشته باشید که فرش فیروزه ای را بهتر است در اتاق‌های بزرگ‌تر استفاده کنید زیرا به دلیلی ماهت رنگی و تاثیر آن بر قدرت ادراک استفاده از آن در فضای کوچک سبب کوچک‌تر دیده شدن محیط خواهد شد اما استفاده از آن به شرطی که افراط نباشد و با رنگ‌های مناسب ترکیب شود، جلوه‌ای مجلل و بسیار شیک به محیط خواهد داد. در اتاق‌هایی که نور شمالی دارند، استفاده از این رنگ توصیه نمی‌شود، ولی در اتاق‌های نورگیر که در تابستان بسیار گرم می ‎شوند، فرش فیروزه ای می تواند گرما و دمای اتاق را تا حدی پایین بیاورد.

فرش فیروزه ای
فرش محتشم طرح ۱۰۰۹۱۰

همچنین توجه داشته باشید که فرش فیروزه ای فرشی فانتزی است و بهتر است برای محیط‌های پر رفت و آمد استفاده نشود. زیرا زیبایی این فرش تنها در صورتی نمایان خواهد شد که در بهترین حالت خود باشد و در صورت پاخور شدن بسیار و کثیف شدن نه تنها زیبا نخواهد بود بلکه نمای زشتی به محل خواهد داد. اتاق پذیرایی بهترین مکان برای استفاده از فرش فیروزه ای است.

ست کردن در دکوراسیون

برخلاف خیلی از رنگ های دیگر ست کردن فرش فیروزه ای با مبلمان و پرده و دیگر وسایل شاید کمی سخت به نظر برسد. واقعا هم همینطور است. فیروزه ای رنگی است که ترکیب آن با همه رنگ ها نتیجه زیبایی نخواهد داشت. در نتیجه اگر انتخاب شما فرش فیروزه ای است باید دقت بسیار زیادی در ترکیب آن با دیگر المان‌های دکوراسیون باید داشته باشید.

گردش رنگ در فضای خانه یکی از اصول طراحی داخلی به شمار می‌آید که اهمیت فراوانی دارد. در فرش فیروزه ای می‌توانید از دیگر رنگ‌های زمینه‌ی آن مانند طلایی یا کرم در سایر المان‌های دکوراسیون استفاده کنید. توجه داشته باشید چنانچه فرش فیروزه ای شما تک رنگ و ساده است بهتر است در مبلمان و پرده از رنگ‌های مکمل فیروزه ای استفاده کنید.

فرش محتشم طرح ۱۰۰۹۰۸

فرش فیروزه ای و مبلمان

اولین نکته‌ای که در ست کردن مبل با فرش فیروزه‌ای باید در نظر داشته باشید، تناسب بین میزان شلوغی طرح و نقشه مبل و فرش است. استفاده از مبلی که طرح و نقشه شلوغی دارد با فرش فیروزه ای توصیه نمی‌شود زیرا سبب شلوغی و ایجاد آشفتگی در جلوه‌ی خانه شده و آرامش روانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. همچنین اگر طرح فرش شما شلوغ و یا غلبه رنگ‌های تیره در آن بیشتر است، بهتر است مبلمان رنگ روشنی داشته باشد. به شما پیشنهاد می کنیم مبلی که خریداری می کنید، مبلی به رنگ خنثی باشد. چرا  که مبل اندازه‌ی بزرگی دارد و در صورتی که مساحت منزل کم باشد  مبل هایی با رنگ‌های قوی در آن بزرگتر از حالت عادی به چشم آمده  و سبب کوچک به نظر رسیدن فضا می‌شوند.

معمولا ترکیب این قالی با  مبلمان کرم، طوسی یا بژ ترکیب زیبایی در دکوراسیون می‌شود. رنگ فیروزه ای به دلیل ماهیتی که دارد با طیف‌های رنگی گرم گسترده‌ای مانند نارنجی، زرد، قرمز و لیمویی هم به خوبی ست می‌شود. در واقع بهترین رنگ برای مبلمان در ست کردن رنگ‌های گرم هستند. با این حال اگر به هر دلیلی رنگ روشن را دوست ندارید یا می‌خواهید که فضا کمی تیره‌تر باشد می‌توانید مبلمان سرمه‌ای را انتخاب کنید.

فرش فیروزه ای
فرش محتشم طرح ۱۰۰۹۰۰

نکته: در صورت تمایل به استفاده‌ی گسترده از رنگ فیروزه ای در دکوراسیون می‌توانید از تنالیته‌های روشن و تیره‌ای این رنگ در مبلمان استفاده کنید.

نکته ۲: در صورتی که فرش شما به جز رنگ فیروزه‌ای دارای رنگ‌های دیگری مانند طلایی، کرم و غیره باشد، می‌توانید از آن رنگ برای مبلمان یا پرده‌ها استفاده کنید.

فرش فیروزه ای با پرده

مهم است که پرده در کجای اتاق قرار دارد و چقدر دیده می‌شود. اگر پرده پشت مبل قرار دارد بهتر است پرده ای سبک و به رنگ روشن انتخاب کنید. بهترین رنگ پرده برای استفاده با این قالی رنگ‌های کرم و قهوه‌ای است. اگر می خواهید فضایی آرامش‌بخش داشته باشید اما فضای داخلی کوچکی دارید، بهتر است رنگ پرده‌ها تضاد کمتری با رنگ فرش داشته باشند. در این حالت استفاده از پرده فیروزه ای روشن در زمینه اصلی سفید یا شیری انتخاب مناسبی است.

فرش محتشم طرح ۱۰۰۹۰۹

استفاده بیش از حد

توجه داشته باشید که فیروزه‌ای به علت تمایل به آبی از خصوصیات منفی رنگ‌های سرد برخوردار است و نباید در استفاده از آن افراط کرد. استفاده بیش از حد از رنگ فیروزه‌ای سبب رخوت و سستی شده و در درازمدت می‌تواند سبب افسردگی شود. برای کاهش تاثیرات منفی رنگ سرد باید آن را با رنگ‌های گرم ترکیب کرد. به طور کل استفاده‌ی بیش از حد ار هر رنگی بدون در نظر گرفتن تعادل و رنگ‌های تکمیلی زیبایی خاصی ندارد و بر عکس سبب یکنواختی محیط می‌شود.

نگهداری از فرش فیروزه ای

توجه داشته باشید که فرش فیروزه ای رنگی روشن دارد و از این رو باید دقت بسیار زیادی در نگهداری فرش فیروزه ای داشته باشید. به دلیل رنگ روشن این فرش لکه و آلودگی را به سرعت نشان داده و در صورت عدم نظافت کثیفی‌ها به سرعت خود را نشان می‌دهند. از این رو بهتر است مانند تمامی فرش‌های دیگر حداقل هفته‌ای یک بار آن را جارو زده و در صورت کثیف شدن و لکه دار شدن به سرعت لکه فرش را تمیز کنید. اگر لکه فرش عمیق است بهتر است خودتان وارد عمل نشده و از قالیشویی‌های معتبر کمک بخوهید.

فرش فیروزه ای
فرش محتشم طرح ۱۰۰۹۰۲

کلام آخر

فرش فیروزه ای یکی از فرش‌های بسیار محبوب و پرطرفدار در بازار است که اخیرا مورد توجه طراحان داخلی قرار گرفته است. استفاده از فرش فیروزه ای در طراحی داخلی سبب ایجاد جلوه‌ای مجلل و سلطنتی شده و با مبلمان سلطنتی بهترین نتیجه را دارد. با این حال توجه داشته باشید که استفاده‌ی بیش از حد از رنگ فیروزه ای سبب ایجاد حس رخوت و خستگی در افراد شده و بهتر است از رنگ‌های مکمل آن مانند طلایی، کرم و قهوه‌ای استفاده کنید.

فروشگاه اینترنتی فرش راگ و رنگ به عنوان نماینده‌ی رسمی فروش فرش محتشم کاشان این افتخار را دارد که کلکسیونی از فرش‌های فیروزه ای در انواع مختلف فرش ماشینی از فرش آکریلیک گرفته تا فرش‌ کلاریس را با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت ارائه نماید. تنها کافی است تا سری به وبسایت راگ و رنگ بزنید تا تنوع بالایی از این فرش را در اختیار داشته باشد و با بررسی گزینه‌های موجود بهترین مدل را برای منزل خود انتخاب کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا