راهنمای خرید

فرش ماشینی دستبافت گونه: ظرافت سنتی همراه با فناوری مدرن

فرش ماشینی دستبافت گونه همان ظرافت، استحکام و زیبایی فرش دستبافت را با قیمتی بسیار کمتر در اختیار خریداران بازار فرش قرار می‌دهد.

فرش ماشینی دستبافت گونه یکی از مواردی است که اخیرا زیاد به گوش می‌خورد و طرفداران زیادی هم پیدا کرده است. بسیاری از تولیدکنندگان فرش اخیرا این نام را بر روی برخی از محصولات خود قرار داده و در بازار به فروش میرساند. نام فرش ماشینی دستبافت گونه در میان فرش‌های ماشینی کاشان بیشتر به گوش می‌خورد و می‌توان گفت که کاشان مهد تولد این نوع از فرش ماشینی است. در این مقاله قصد داریم تا شما را با فرش ماشینی دستبافت گونه، ویژگی‌ها و انواع مختلف آن آشنا کنیم.

فرش ماشینی دستبافت گونه چیست؟

آنگونه که از اسمش بر می‌آید، فرش ماشینی دستبافت گونه باید فرشی ماشینی باشد که شباهت زیادی به فرش دستبافت دارد. خب سوال اینجاست که فرش دستبافت چه ویژگی خاصی دارد که فرش ماشینی دستبافت گونه به آن شبیه است. فرش دست بافت که به دست انسان و بدون استفاده از ماشین‌آلات مدرن بافته می‌شود ظرافت و جزئیات بسیار بالایی دارد به نحوی که نگاه هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. حال تولیدکنندگان فرش ماشینی در کاشان، به ویژه فرش محتشم کاشان، موفق شده‌اند تا همان میزان از ظرافت و جزئیات بافت را در فرش ماشینی دوباره خلق کنند و نتیجه‌ فرشی است که جزئیات و طرح‌های بسیار فریبنده‌ای دارد. به همین دلیل نام این فرش را فرش ماشینی دستبافت گونه گذاشته‌اند.

در فرش ماشینی هرچه تراکم عرضی (که در بازار به اسم شانه شناخته می‌شود) و تراکم طولی (تراکم) بالاتر باشد، فرش سنگین‌تر بوده و جزئیات بیشتری خواهد داشت. فرش‌های ماشینی که شانه و تراکم بالایی که دارند به فرش ماشینی دستبافت گونه شناخته می‌شوند. این فرش ابتدا در فرش‌های ماشینی تولید کاشان معروف شده و به دلیل طرح‌های زیبا مشتریان بسیاری در بازار دارد. همچنین به دلیل شانه و تراکم بالا این فرش قیمت بالاتری نسبت به دیگر فرش‌های ماشینی موجود در بازار دارد.

چرا فرش ماشینی دستبافت گونه بخریم

فرش دستبافت در بازار طرفداران بسیاری دارد و به دلیل زیبایی، دوام و کیفیت بالا بسیار زیباست. از سوی دیگر فرش دستبافت به دلیل طبیعی بودن الیاف به کار رفته که معمولاً از جنس پنبه، پشم و ابریشم است قیمت بسیار بالایی هم دارد. این موضوع سبب شده که هر کسی نتواند این کالای لوکس را خریداری کند. از این رو فرش ماشینی دست بافت گونه با تقاضای بالایی در بازار روبرو شده است زیرا این فرش ویژگی‌های مثبت فرش دستبافت را با قیمتی بسیار نازل و ارزان‌تر در اختیار خریداران فرش قرار داده است.

اگر شما هم به دنبال فرشی زیبا و متفاوت هستید و از سوی تمایل ندارید برای فرش دستبافت هزینه کنید، می‌توانید با خرید فرش دستبافت گونه همان زیبایی و ظرافت را با قیمتی بسیار کمتر در خانه‌ی خود داشته باشید. البته توجه داشته باشید که فرش هرچه تراکم بالاتری داشته باشد قطعا ظریف‌تر بوده و به نگهداری بیشتری نیاز دارد. از این رو بهتر است این فرش را برای محیط‌های کم رفت و آمد تهیه کنید تا عمر آن افزایش یافته و زیبایی آن حفظ شود.

ویژگی‌های فرش دستبافت گونه

هر فرشی که جزئیات بالایی داشته باشد را نمی‌توان در این رسته از فرش‌های ماشینی قرار داد. در ادامه به بررسی برخی از ویژگی‌های فرش ماشینی دستبافت گونه می‌پردازیم.

شانه و تراکم

برای اینکه فرشی در رسته‌ی فرش ماشینی دستبافت گونه قرار بگیرد باید تعداد شانه و تراکم بالایی داشته باشد. یعنی در هر متر از عرض فرش باید تعداد گره‌های بالایی وجود داشته باشد. فرش‌های ماشینی معمولاً در تراکم‌های عرضی ۵۰۰ شانه، ۷۰۰ شانه، ۱۰۰۰ شانه، ۱۲۰۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه تولید می‌شوند. فرش ماشینی دست بافت گونه به فرش‌هایی گفته می‌شود که تراکم عرضی ۱۲۰۰ یا بالاتر داشته باشند زیرا در این حالت فرش بافت بسیار ریز نقش‌تری داشته و جزئیات بسیار ظریفی مانند فرش دستبافت دارد.

فرش محتشم روچک طرح ۴۰۰۴۰۷

تراکم طولی ۴۵۰۰ گره و تعداد شانه بالا (۱۵۰۰ شانه) در فرش‌های ماشینی دستبافت گونه سبب افزایش دوام و استحکام فرش در برابر آسیب‌های فیزیکی مانند سایش و خوردگی، آسیب‌های شیمیایی مانند شوینده‌ها  و عوامل طبیعی مانند نور و حرارت می‌شود. البته این مقاومت بیشتر از سایر فرش‌های ماشینی بوده ولی کمتر از فرش‌های دستبافت است.

نوع گره

در فرش دستبافت، گره‌های فرش توسط بافنده به شکل کاملا محکم زده می‌شود که امکان باز شدن گره‌ها را به صفر می‌رساند. در فرش ماشینی نخ توسط ماشین بافنده به دور تار یا چله گره خورده و به وسیله چسب به کار رفته در فرش، مستحکم می‌شود. با این حال با گذر زمان و شستشو این چسب از بین رفته و استحکام فرش کمتر می‌شود. فرش ماشینی دست بافت گونه به دلیل تراکم بالا و فشرده بودن گره‌ها این مشکل را ندارد و از این رو هم می‌توان آن را مشابه فرش دست بافت نامید. به دلیل همین گره است که اگر به پشت فرش‌های ماشینی طرح دستبافت نگاه کنید، دقیقاً مشابه فرش‌های دستبافت خواهد بود ولی استحکام گره‌ها در فرش ماشینی همانند دستبافت نیست.

الیاف

الیاف به کار رفته در فرش ماشینی دستبافت گونه در سایز ۲۶ یا ۲۷ است در صورتی که در فرش‌های ماشینی با تراکم کمتر از الیاف با سایز ۱۰ و ۱۵ استفاده می‌شود. این الیاف درجه‌ی یک بوده و بهترین کیفیت را دارد. جنس نخ یا الیاف در فرش ماشینی دست بافت گونه از انواع مختلف آکریلیک، پلی استر و پلی پروپلین تهیه می‌شود که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارند. در واقع می‌توان گفت که فرش ماشینی دست بافت گونه بیشتر به تراکم، شانه، سایز نخ و جزئیات طرح و نقش بستگی دارد تا جنس الیافی که در آن استفاده می‌شود.

فرش محتشم روچک طرح ۴۰۰۴۰۷

طرح‌ فرش ماشینی دستبافت گونه

از آنجاکه فرش ماشینی دست بافت گونه سعی دارد به فرش دستبافت شبیه باشد، طرح و رنگی هم که بر روی آن ایجاد می‌شود اغلب طرح‌ها و نقشه‌هایی است که از قدیم‌الایام بر روی فرش‌های دستبافت ایجاد شده و به نوعی میراث فرهنگی ایران زمین است. طرح‌ها و نقشه‌های قدیمی معمولاً بسیار پیچیده، با جزئیات فراوان با زمینه‌ی بسیار شلوغ هستند. ایجاد این طرح‌ها در فرش ماشینی با تراکم پایین نتیجه‌ی مطلوبی ندارد زیرا به دلیل تراکم کم فرش جزئیات به خوبی اجرا نمی‌شوند. فرش ماشینی دست بافت گونه به دلیل گره‌های بسیار بالا قادر است به راحتی انواع طرح‌های قدیمی را نمایش دهد.

رنگ بندی فرش ماشینی طرح دستبافت گونه

فرش ماشینی دست بافت گونه که معمولاً ۱۲۰۰ یا ۱۵۰۰ شانه است، ارتفاع نخ خاب فرش کمتر بوده و در آن حدود ۸ رنگ زنده و شاد به کار می‌رود. دلیل این موضوع استفاده از طرح‌ها و نقش‌های فرش‌های دستبافت برای طراحی این فرش‌ها بوده و در نتیجه طرح‌های بسیار سنتی (مانند بته چقه، گبه، شاه عباسی و مانند آن) و گاهاً کلاسیک (طرح افشان و هندسی) به کار می‌رود.

فرش محتشم، طرح مروارید ۱۲۰۰ شانه

ابعاد فرش ماشینی دست بافت گونه

فرش‌های دستبافت در گذشته در ابعاد مختلفی بافته می‌شدند اما ۳ سایز اصلی ۶ متری، ۹ متری و ۱۲ متری بیشتر فراوانی و خواهان را در بازار قدیمی فرش داشتند. البته که قالیچه در ابعاد کمتر هم بسیار رایج بوده است. فرش ماشینی دستبافت هم امروزه به تبعیت از فرش دستبافت در همین ابعاد فرش بافته می‌شود اگرچه که با توجه به تغییر سبک زندگی ایرانیان و مهاجرت به آپارتمان نشینی مردم بیشتر به فرش‌های ۶ متری اقبال نشان می‌دهند. با این حال در صورت تمایل می‌توانید فرش را تا ابعاد ۱۲ متری هم سفارش داده و خریداری کنید.

قیمت فرش ماشینی دست بافت گونه

از آنجا که فرش ماشینی دست بافت گونه برای رسیدن به جزئیات فراوان از تراکم و شانه‌ی بالاتری بهره می‌برد و الیاف درجه‌ی یک در آن استفاده می‌شود، مواد مصرفی آن بیشتر و گران‌تر است. این موضوع سبب شده تا این فرش نسبت به دیگر فرش‌های ماشینی قیمت بالاتری داشته باشد. فرش‌های آکریلیک معمولاً قیمت دو برابر داشته و بسته به نوع الیاف و تعداد رنگ به کار رفته این قیمت بالاتر هم می‌رود. برای مثال فرش‌های روچک محتشم کاشان به دلیل استفاده از چیزی حدود ۴۰ رنگ در بافت فرش قیمت بیشتری هم دارند. البته این قیمت بالا واقعاً ارزش زیبایی منحصر به فرد فرش روچک را دارد. خودتان به عکس زیر نگاه کرده و قضاوت کنید.

فرش محتشم روچک طرح ۴۰۰۴۱۱

جمع‌بندی فرش ماشینی دستبافت گونه

فرش ماشینی دستبافت گونه در حقیقت تلفیق و ترکیب دو صنعت قالی دست بافت و سنتی با فناوری بافت فرش ماشینی است که نوع گره‌، طرح و نقشه و رنگ بندی در آن مشابه فرش‌های دستبافت است. این نوع فرش‌ با استفاده از الیاف مصنوعی درجه‌ی یک مانند آکریلیک (بدون پرز دهی) یا پلی استر (روچک) بافته شده و مقاومت بالایی در مقابل آسیب‌های فیزیکی و شوینده‌ها دارد. فروشگاه اینترنتی فرش راگ و رنگ به عنوان نماینده‌ی رسمی فروش محصولات فرش محتشم کاشان این افتخار را دارد تا کلکسیونی از بهترین فرش‌های ماشینی دستبافت ‌گونه را با نازل‌ترین قیمت و بهترین کیفیت به بازار ارائه دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا