معرفی فرش

فرش چهل تکه یا پچ ورک: روح چندین فرش در یک فرش

فرش چهل تکه یا پچ ورک ترکیبی است از روح و نقش و نگار چندین فرش قدیمی که در کنار هم اثری جدید را خلق کرده و نگاه هر بیننده‌ای را محو تنوع خود می‌کند.

فرش چهل تکه یا پچ ورک نسلی نو از فرش بوده که در ابتدا از فرش دستبافت تهیه شده و امکان ترکیب فرش‌های کهنه و سنتی را برای استفاده‌ی مجدد می‌کرد. این فرش در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین انواع موجود در بازار است. این فرش چندین طرح مختلف را باهم ترکیب کرده و جلوه‌ای بسیار زیبا را فراهم می‌کند. با گذشت زمان مدل‌های ماشینی آن هم به بازار آمده و با قیمتی کمتر در اختیار خریداران قرار گرفته است. در این مقاله نگاهی خواهیم داشت بر فرش چهل تکه یا پچ ورک و کاربرد و ویژگی‌های آن را بررسی خواهیم کرد.

پچ ورک یا کلاژ چیست

کلمه‌ی فرانسوی کلاژ به معنای چسباندن است. هنر کلاژ می‌تواند ترکیب هر طرحی باشد. برای مثال ترکیب پارچه‌های مختلف، روزنامه، عکس و غیره که وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند نمایی جالب به وجود می‌آورند. این هنر در گذشته در زمینه‌ی عکس و پارچه بسیار کاربرد داشته است اما استفاده از آن در فرش ابداعی نوین محسوب می‌شود.

فرش چهل تکه یا فرش پچ ورک چیست

فرش چهل تکه یا پچ ورک از ترکیب (کلاژ) و دوخته شدن فرش‌های دستبافت مناطق مختلف تهیه می‌شود. از انجا که هر تکه از فرش طرح و نقش خاص خود را دارد فرش نمایی بسیار متنوع و متشکل از فرش‌های مختلف دارد که در نوع خود منحصر به فرد است. پس از دوخته شدن تکه‌های مختلف فرش با آستری معمولاً از جنس چرم طبیعی یا دیگر الیاف طبیعی محکم می‌شود.

فرش پچ ورک چگونه ساخته می‌شود

شاید ایده‌ی اولیه‌ی فرش پچ ورک احیای فرش‌هایی بوده که بخشی آن‌ها آسیب است. فرش‌های کهنه و قدیمی که دیگر رمقی برایشان نمانده است و عمرشان به سر رسیده. فرش کالایی است با ارزش و حتی اگر بخشی از آن سالم باشد حیف است که استفاده نشود. مخصوصا فرش‌های قدیمی که در آتش‌سوزی یا رطوبت بخشی از آن‌ها از بین رفته است.

  • در ابتدا فرش‌های آسیب دیده از نواحی مختلف کشور جمع‌آوری می‌شود
  • سپس برای احیای رنگ و روی فرش، آن‌ها را شستشو می‌دهند به نحوی که فرش آسیب نبیند.
  • در ادامه تکه‌های مختلف طی فرآیند خاصی در مواد مخصوصی قرار می‌گیرند تا فرش‌های قدیمی و رنگ و رفته تا حدودی رنگ خود را مجدد به دست آورند.
  • سپس نیروهای ماهر و متخصص با دقت فراوان فرش‌ها را برش می‌دهند. سپس با رعایت اصول زیبایی و بصری و هماهنگی نقش‌ها، تکه‌های مختلف را در کنار هم دوخت می‌دهند.
  • در مرحله‌ی آخر هم آستر فرش قرار داده می‌شود.

ویژگی‌های فرش پچ ورک یا چهل تکه

در ادامه به بررسی برخی از ویژگی‌های فرش چهل تکه می‌پردازیم.

سنت و قدمت

فرش پچ ورک از آنجا که از ترکیب چندین فرش دستبافت استفاده می‌کند بسیار اصیل است. تصور کنید که هر تکه از این فرش متعلق به فرشی قدیمی با ویژگی‌های منحصر به فرد خود است. در واقع فرش شخصیت چندین فرش به یکجا در کنار هم دارد. هر تکه از این فرش نتیجه و محصول تلاش بافنده‌ای است که در گوشه‌ای از ایران زمین آن را بافته و حالا همه‌ی این تکه‌ها در کنار هم قرار گرفته‌اند.

یک فرش، چهل طرح

اگرچه عدد چهل در فرش چهل تکه تنها نمادی برای تعداد بالای تکه‌های استفاده شده در آن است و عدد دقیقی محسوب نمی‌شود، همچنان فرش تعداد بالایی از طرح را در خود دارد. هر یک از این بخش‌ها طرح و رنگ و نقش خاص خود را دارند که در کنار دیگر تکه‌ها خودنمایی می‌کند. فرش‌های دیگر طرحی واحد داشته و با نگاهی اجمالی می‌توانید از گل، حاشیه و طرح زمینه‌ی آن مطلع شوید. اما فرش پچ ورک در هر گوشه طرحی خاص دارد و شاید ساعت‌ها سرگرم بررسی تکه‌ها و تمجید و تحسین هر یک از آن‌ها شوید.

استحکام و دوام

فرش چهل از دوخته شدن چندین فرش مختلف تولید شده است. برای استحکام از استری چرمی معمولاً در قسمت پشتی استفاده می‌کند. این لایه نه تنها به استحکام فرش کمک می‌کند بلکه سبب سر نخوردن فرش روی پارکت و سنگ کف می‌شود. انواع ماشینی فرش چهل تکه به دلیل اینکه فرش یک تکه بوده، دوام بسیار بالایی مانند دیگر فرش‌های عادی دارد. بسته به نوع الیاف مورد استفاده اعم از آکریلیک یا پلی استر فرش می‌تواند ویژگی‌های فیزیکی خاصی داشته باشد.

ارزش بسیار بالا

فرش چهل تکه به دلیل اصالت و ریشه‌ای که دارد بسیار با ارزش است و در بازارهای جهانی طرفداران بسیار زیادی دارد. استفاده از چندین فرش سبب شده که فرش ماهیتی واحد نداشته باشد. این کالا نماینده‌ی هنر مناطق مختلف است. گویی که فرش پچ ورک نتیجه‌ی همکاری مشترک بافنده‌های مناطق مختلف در طول زمان است. چنین اثر هنری بسیار ناب است. علاقه‌مندان بازار فرش قدر آن را خوب می‌دانند تا حدی که برای بعضی‌ها این فرش احترام بسیار بالایی دارد.

فرش چهل تکه ماشینی

با توجه به قیمت فرش دستبافت و مخصوصا فرش چهل تکه‌ی دستبافت، هر کسی از عهده‌ی خرید آن بر نمی‌آید. از این رو عرضه‌ی این فرش در بازار بسیار کم است. از این رو تولیدکنندگان بازار فرش به این فکر افتادند که نسخه‌ی ماشینی فرش چهل تکه را ابداع کنند.

در فرش چهل تکه ماشینی نقش و نگار مختلف به صورت دیجیتال در کنار هم منتاژ می‌شود. به نحوی که هر تکه مانند نمونه دستبافت اصیل و زیبا است. سپس طرح توسط ماشین بافته می‌شود و نتیجه محصولی مشابه فرش وینتج است. در فرش آکریلیک طرح‌ها تا حداکثر ۱۲ رنگ داشته و ماشین نقش و نگار فرش را می‌بافد. در فناروی فرش کلاریس طرح‌ها توسط ماشین تزریق رنگ به ریشه‌ی فرش تزریق می‌شود. به گونه‌ای که طرح و نقش فرد حتی از پشت فرش هم نمایان است. این ویژگی را در فرش‌های چاپی نخواهید دید که در آن رنگ فقط سطح رویی فرش را می‌پوشاند.

فرش چهل تکه محتشم

شرکت فرش محتشم به عنوان برترین تولیدکننده‌ی فرش ماشینی در کاشان، ایران و جهان اولین شرکتی است که از فناوری کلاریس در تولید فرش ماشینی استفاده می‌کند. در این فناوری ایجاد هر طرح و نقشی با هر رنگی بر روی فرش امکان پذیر است. در فرش‌های چاپی رنگ تنها بر روی سطح فرش قرار می‌گیرد. با کشیدن دست روی فرش سفیدی نخ خاب عیان می‌شود. اما در فناوری کلاریس رنگ تا ریشه‌ی فرش تزریق می‌شود. به نحوی که نقش فرش از پشت فرش هم کاملا مشخص است.

در نتیجه فناوری کلاریس می‌تواند انواع طرح‌های مختلف را به راحتی بر روی فرش ایجاد کند. فرش‌های پچ ورک ماشینی هم که از منتاژ طرح‌های مختلف به دست می‌آیند به خوبی با فناوری کلاریس سازگار هستند. نتیجه فرشی چشم‌نواز است که نگاه هر بیننده‌ی را به خود جذب می‌کند.

با فرش چهل تکه‌ی محتشم می‌توانید با قیمتی بسیار نازل و کیفیتی بسیار بالا جلوه‌ی اصیل فرش چهل تکه را در خانه داشته باشید و بدون نگرانی از ظرافت فرش از آن لذت ببرید. تنوع بسیار بالای فرش پچ ورک سبب شده که برای خرید آن به چندین طرح انگشت‌شمار محدود نباشید و آن چیزی را که می‌پسندید خریداری کنید.

جنس فرش ماشینی پچ ورک محتشم

فرش کلاریس محتشم از جنس پلی استر وکتران است که به صورت ۷۰۰ شانه بافته می‌شود. این فرش به دلیل ساختار یکدست و بدون منفذ سلولی پلی استر هیچ گونه جذب رطوبتی ندارد و به آسانی شسته می‌شود. از سوی دیگر این فرش کاملا بی‌پرز بوده و برای افراد دارای حساسیت بسیار مناسب است. در صورت خیس شدن یا شستشوی این فرش می‌تواند آن ر ا به صورت نمدار در محل پهن کنید تا بدون ایجاد بوی نم یا کپک فرش به سرعت خشک شود.

 فرش چهل تکه: نتیجه‌گیری

فرش چهل تکه یا فرش پچ ورک از ترکیب تکه‌های فرش‌های مختلف تهیه می‌شود. در زمان‌های گذشته برای جلوگیری از به هدر رفتن فرش‌هایی که در اثر آسیب فیزیکی مانند آتش‌سوزی یا رطوبت آسیب دیده بودند، قسمت‌های سالم را بریده و به می‌دوختند. نتیجه فرشی متشکل از طرح‌ها و نقش‌های مختلف بود. اما این فرش‌ها به دلیل کمیاب بودن قیمت فرش بسیار بالایی دارند. از این رو شرکت‌های تولید فرش ماشینی به فکر تولید فرش پچ ورک به صورت ماشینی افتادند که همان طرح و نقش جذاب را داشته باشد اما با قیمتی بسیار نازل‌تر به بازار عرضه شود.

شرکت فرش محتشم به عنوان برترین تولیدکننده‌ی فرش ماشینی در کاشان، ایران و جهان با استفاده از فناوری کلاریس موفق شده است کلکسیونی از جذاب‌ترین فرش‌های چهل تکه را به بازار عرضه نماید. این فرش‌ها که از فناوری تزریق رنگ به ریشه‌ی فرش بهره می‌برند می‌توانند تا ۱ میلیون رنگ داشته و جزئیات بسیار دقیق دارند. کیفیت بسیار بالای الیاف پلی‌استر مورد استفاده در این فرش سبب استحکام، مقاومت در برابر رطوبت، دوام رنگ و لطافت آن شده است.

فروشگاه اینترنتی فرش راگ و رنگ به عنوان نماینده‌ی رسمی فروش محصولات فرش محتشم کاشان این افتخار را دارد تا کلسیونی متنوع از فرش چهل تکه ماشینی محتشم را با نازل‌ترین قیمت و بهترین کیفیت به صورت آنلاین عرضه کند. تنها کافی است سری به کلکسیون چهل تکه‌ی راگ و رنگ بزنید و فرش مورد علاقه‌ی خودتان را از میان ده‌ها مدل پچ ورک انتخاب کنید تا در اسرع وقت فرش درب منزل حضورتان تقدیم گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا