راهنمای خرید

قیمت فرش به چه عوامل و ویژگی‌های بستگی دارد: کیفیت مواد اولیه، نوع بافت، اعتبار تولید‌کننده

قیمت فرش به عوامل مختلفی بستگی دارد و همیشه فرش گران‌تر بهتر نیست.

فرش یکی از کالاهایی اساسی در منازل ایرانی به شمار می‌رود. بعید است خانه‌ای را پیدا کنید که در آن به فرش نیازی نباشد یا از فرش در آن استفاده نشده باشد. فرش که کالایی کاملا ایرانی محسوب می‌شود در انواع مختلفی در بازار موجود است. علی‌رغم شباهت‌های ظاهری، در قیمت‌های مختلفی در بازار عرضه شده و گاها خریداران را سردرگم کرده است. این اختلاف قیمت فرش به چه دلیل است و آیا فرش‌های گران ارزش خرید دارند؟ در این مقاله نگاهی می‌انداریم به عوامل دخیل در قیمت فرش و به اختصار آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

چرا قیمت فرش مهم است

بسیاری از افراد عقیده دارند که هرچه قیمت کالایی بیشتر باشد، برای ما بهتر خواهد بود. در برخی مواقع خریداران اقدام به فرشی گران می‌کنند تا مثلا فرش خوب خریده باشند اما بعد از مدتی متوجه می‌شوند که برای چیزی هزینه کرده‌اند که به کارشان نمی‌آید و اصلا نیازی به آن نداشته‌اند. در نتیجه باید توجه داشته باشید که بر اساس قیمت نباید خرید کرد بلکه باید ببینید که به چه نوع فرشی نیاز دارید و سپس اقدام به خرید کنید. در بسیاری از موارد کالایی که نیاز دارید قیمت بالایی ندارد. اما ما همیشه تمایل داریم که حس خوبی نسبت به کالاهای قیمت بالا داشته باشیم و خیال کنیم که کالاهای ارزان کیفیت خوبی ندارند. این موضوع مطلق نیست: در برخی مواقع همین طور است و در برخی مواقع خیر.

قیمت فرش

آشفته بازار فرش

با افزایش تولیدکنندگان فرش در بازار و عرضه‌ی بسیار گسترده‌ی فرش، بازار وضعیت آشفته‌ای پیدا کرده است. تولیدکنندگان فرشی را که تولید می‌کنند از باقی فرش‌ها برتر معرفی کرده و باقی فرش‌ها را بی‌کیفیت می‌خوانند. قیمت‌های مختلف هم که در بازار جولان داده و خریدار گیج می‌شود. برای مثال تولیدکننده‌ای که فرش آکریلیک تولید می‌کند فرش پلی استر را نقد کرده و بالعکس تولیدکننده‌ای که فرش پلی استر و پلی پروپلین تولید می‌کند از آن تعریف می‌کند. تنها کافی است جستجویی ساده در اینترنت راجع به معایب و مزایای فرش خاص بکنید تا متوجه این تناقض در معرفی محصولات بازار فرش شوید.

همیشه گران‌تر بهتر و ارزان‌تر بی‌کیفیت نیست

فعالان بازار فرش همیشه عقیده دارند که در حوزه‌ی فرش نباید کیفیت را فدای قیمت کرد. این موضوع سبب شده که بیشتر افراد خیال کنند که گران‌ترین فرش‌ها بالاترین کیفیت را دارند. اگر از کسی که قصد خرید فرش دارد سوال کنید که بهترین نوع فرش کدام است بی درنگ پاسخ خواهد داد فرش دستبافت ابریشمی که تقریبا یکی از گران‌ترین فرش‌های موجود در بازار است. ما منکر کیفیت این فرش نیستیم. اما آیا این فرش با توجه به ظرافت و حساسیتی که دارد بهترین گزینه برای شماست؟ شاید باشد و شاید هم نه. بهترین برای فرش برای شما به نیازهای شما، نحوه‌ی استفاده و محل استفاده بستگی دارد. افرادی هستند که مایلند در فواصل زمانی کوتاه فرش خود را عوض کنند. آیا برای این افراد فرش گرانی که عمر بالایی دارد مهم است؟

قیمت فرش

فرش را از ظاهرش نمی‌توان قضاوت کرد

فرش کالایی بسیار متنوع است. اگر نگاهی به بازار بیندازید با حجم بالایی از فرش روبرو می‌شوید که همه ظاهر بسیار قشنگ و جذابی دارند. اما زیر این ظاهر جذاب چه چیزی پنهان است؟ آیا برای شما مناسب است؟ اگر فرش قیمت کمی دارد دلیل آن چیست و اگر گران است چرا؟ آیا فرش ارزان به درد شما می‌خورد؟ یا باید بیشتر هزینه کنید. فلان فرش چرا گران است و آیا دلیل آن برای شما منطقی است؟ اصلا به کارتان می‌آید؟ یا شاید هم مثل بسیاری از افراد می‌خواهید فقط فرش خانه‌تان دست‌بافت باشد؟

عوامل تاثیرگذار در قیمت فرش

در ادامه به بررسی عوامل مهم تاثیرگذار در قیمت فرش خواهیم پرداخت

ماشینی یا دستبافت

خلاصه بگوییم که فرش دستبافت گران است و این را همه می‌دانند. اما این گرانی به چه دلیلی است؟ دلیل اصلی گرانی فرش دستبافت مواد اولیه‌ی مورد استفاده در الیاف فرش و سپس مدت زمان طولانی بافت است که آن را کالایی کمیاب ساخته است. فرش دستبافت معمولاً از الیاف طبیعی مانند پشم، کرک و ابریشم بافته می‌شود که قیمت بالاتری دارند. از سوی دیگر فرش دستبافت بسته به سایز و طرح شاید سال‌ها بافتش طول بکشد که به معنای کمتر عرضه شدن آن به بازار باشد. در نتیجه هرچه عرضه کمتر باشد قیمت هم بالاتر است. شما در واقع هزینه‌ی بیشتر را برای الیاف طبیعی و زحمت بافنده پرداخت می‌کنید. حالا فکر کنید و ببینید که آیا به این دو ویژگی نیاز دارید؟ بیشتر افراد صرفا می‌خواهند فرششان دستبافت باشد.

فرش ماشینی از سوی دیگر از الیاف مصنوعی مانند آکریلیک (نوعی فرآورده‌ی نفتی)، پلی‌استر و غیره استفاده می‌کنند که به صورت انبوه وارد شده یا در کشور تولید می‌شود و از این رو قیمت کمتری دارد. همچنین ماشین‌آلات فرشبافی قادر هستند که فرش ماشینی را با سرعت بسیار بالایی تولید کنند. در نتیجه عرضه در بازار بیشتر است و قیمت هم پایین‌تر. شهرهای مختلفی در ایران مانند کاشان، قم، تبریز و مشهد در تولید فرش ماشینی فعال هستند و در هر یک از این شهرها ده‌ها کارخانه فعالیت دارند.

قیمت فرش

جنس فرش

دومین عامل مهمی که در قیمت فرش تاثیرگذار است جنسی است که در الیاف آن استفاده می‌شود.

الیاف ابریشم

الیاف ابریشم بالای ترین قیمت را در بازار دارند زیرا ابریشم از پیله‌ی کرم ابریشم تهیه شده که در طبیعت یافت می‌شود و نادر است. از این رو قیمت بسیار بالایی دارد. البته توجه داشته باشید که برخی از فرش‌های ماشینی از ابریشم مصنوعی که نوعی پلی استر است تهیه می‌شوند ولی با نام فرش ابریشم به فروش می‌رسند که قیمت کمتری دارند.

الیاف پشم

الیاف پشم هم در فرش‌های دستبافت به کار می‌رود و از پشم حیواناتی مانند گوسفند و بز تهیه می‌شود. نوع گوسفندی که پشم از آن تهیه می‌شود، تغذیه‌ی گوسفند و حتی محل چرای گوسفند در کیفیت و قیمت پشم تاثیر بسزایی دارد.

قیمت فرش

الیاف پنبه

الیاف پنبه بیشتر در تار و پود فرش استفاده شده و در هر دوی فرش‌های دستبافت و ماشینی دیده می‌شود. الیاف پنبه از جمله الیاف با کیفیت محسوب می‌شود که قیمت فرش را بالاتر می‌برد.

آکریلیک

آکریلیک نوعی فرآورده نفتی است که در فرش‌های ماشینی از دیرباز مورد استفاده قرار می‌گرفته است. مواد اولیه‌ی آن به صورت وارداتی است و از این رو قیمت بالاتری نسبت به دیگر فرش‌های ماشینی دارد. آکریلیک عمر بسیار بالایی دارد و در صورت نگهداری صحیح فرش آکریلیک تا ۱۰۰ سال عمر می‌کند. البته این فرش معایب خاص خود را مانند پرزدهی هم دارد.

پلی استر

پلی استر الیافی است مصنوعی که از نوعی پلیمر به دست می‌آید و مواد اولیه‌ی آن در کشورمان موجود است. به دلیل وفور این ماده در کشور فرش پلی استر قیمت کمتری داشته و در عین حال کیفیت خوبی هم دارد. برای مثال در مقابل رطوبت مقاوم بوده و پرزدهی ندارد.

تاثیر اعتبار تولیدکننده در قیمت فرش

فرش اگر دستبافت باشد که به کل گران‌تر است. هر فرش دستبافتی اعتبار بالایی دارد زیرا هنر دست است و اصیل. در فرش‌های ماشینی با این حال، تولیدکنندگان بسیاری زیادی وجود دارند. برای مثال تنها در شهر کاشان، پایتخت فرش ماشینی در ایران و جهان، صدها تولیدکننده‌ی فرش ماشینی مشغول هستند. کارخانجات معتبر در این زمینه فرش‌های باکیفیت‌تری تولید می‌کنند.

برای مثال فرش محتشم کاشان به عنوان بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین کارخانه‌ی فرش ماشینی در ایران و جهان از بهترین موارد اولیه و پیشرفته‌ترین ماشین آلات فرش بافی استفاده می‌کند که نمونه‌ی آن در ایران وجود ندارد. بالطبع هرچه اعتبار کارخانه بالاتر باشد قیمت فرش هم به دلیل کیفیت بالاتر بیشتر است. سعی کنید همیشه فرش را از کارخانجات معتبر خریداری کنید. این کارخانه در فضایی با چندین هکتار مجموعه‌ای متخصصان جوان ایرانی را برای طراحی و مهندسی تولید گرد هم آورده است. البته که نام آشنای فرش محتشم نیازی به تعریف ندارد. همگان از کیفیت محصولات این شرکت باخبر هستند که سبب شده نام این شرکت همواره بر سر زبان‌ها باشد.

قیمت فرش

قیمت فرش: نتیجه‌گیری

همیشه فرش گران‌تر بهتر نیست. بهترین فرش برای شما فرشی است که نیازهای شما را برآورده کند. فرش با توجه به کاربردی که در نظر دارید مناسب باشد. فرش‌های دستبافت کالایی لوکس و لاکچری محسوب می‌شوند که قیمت بالای آن‌ها تنها برای کیفیتشان نیست. عرضه‌ی کم آن‌ها به بازار و جایگاه لوکس آن‌ها سبب این قیمت بالا شده است.

اگر قصد خرید فرش دارید، ابتدا بودجه و کاربرد مورد نظر خود را در نظر بگیرید. سپس اقدام به خرید از کارخانه‌ای معتبر کنید. فروشگاه اینترنتی فرش راگ و رنگ به عنوان نماینده‌ی رسمی فرش محتشم کاشان این افتخار را دارد که به صورت کاملا اینترنتی بستری مناسب برای بررسی و خرید بهترین فرش مطابق با نیازهای شما فراهم کند تا بتوانید از آخرین قیمت فرش مطلع شده، بهترین فرش را با بالاترین کیفیت و نازل‌ترین قیمت به صورت مستقیم از درب کارخانه‌ی فرش محتشم بدون هیچ واسطه‌ای خریداری کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا