نگهداری فرش
موضوعات داغ

چگونه بدون نیاز به قالیشویی لکه های فرش را پاک کنیم

چگونه بدون نیاز به شستشوی کامل فرش در قالیشویی لکه های فرش را پاک کنیم

فرش هم جزو آن دسته از وسایلی است که روزانه در معرض کثیف شدن قرار می‌گیرد اما شست‌وشوی آن نسبت‌به سایر لوازم شاید کمی سخت‌تر باشد. ترجیح با این است که به جای شست‌شوی کامل فرش، بتوانیم تنها لکه های فرش را تمیز کنیم و شست‌وشوی کلی را تا جایی که امکان دارد در فواصل زمانی طولانی‌تر انجام دهیم. بهتر است بدانید که شست‌وشوی بیش از حد فرش هم به بافت آن آسیب می‌زند و هم رنگ آن را پس از مدتی تغییر می‌دهد. نگهداری از فرش به صورت صحیح عامل مهمی در طول عمر آن است.

فضولات حیوانات، مواد غذایی، گرد و غبار و بسیاری عوامل دیگر منجربه لکه‌‌دار شدن فرش‌ خواهند شد. هر نوع لکه‌ای روشی خاص برای تمیز کردن دارد و باید به این نکته توجه داشته باشید که برای سالم ماندن فرش‌تان نباید از هر نوع مواد شوینده‌ای استفاده کنید. لکه‌زدایی فرش‌های با رنگ روشن به مراتب حساس‌تر و سخت‌تر از فرش‌های با رنگ تیره است اما نگران نباشید چراکه برای تمیز کردن هر لکه‌ای راه‌حلی وجود دارد.

مواد لازم برای از بین بردن لکه فرش

برای لکه‌زدایی از روی انواع فرش هم می‌توانید از شوینده‌های آماده استفاده کنید و هم می‌توانید خودتان شوینده‌‌های مختلف درست کنید. برای درست کردن شوینده‌های غیرآماده باید روش صحیح آماده‌سازی آن‌ها را بدانید چراکه اشتباه در انتخاب مواد، ممکن است نه‌تنها لکه را تمیز نکند بلکه لکه‌ای دیگر هم به لکه‌های قبلی اضافه کند. برای تمیز کردن فرش به دوچیز احتیاج دارید که یکی ماده شوینده و دیگری وسیله‌ای است که با آن می‌خواهید فرش را تمیز کنید.

پاک کردن لکه های فرش در جنس‌های مختلف

فرش‌ها براساس رنگ که تیره باشند یا روشن و همچنین براساس جنس تفکیک می‌شوند. برای هرکدام از این موارد، مواد و شوینده‌های متفاوتی باید مورداستفاده قرار بگیرد. فرش‌هایی که در بافت آن‌ها نخ ابریشم مصنوعی به کار برده شده است باید با پارچه‌های پنبه‌ای یا اسفنجی و لطیف شسته شوند و بهتر است تنها در یک جهت (ترجیحاً جهت خاب فرش) آن را بشویید نه در همه‌ی جهات. همچنین از فشار دادن بافت فرش در هنگام شست‌وشو بپرهیزید.

تمیز کردن لکه‌ های فرش رنگی و جوهری

در ابتدا بدانید که سرعت عمل در پاک کردن لکه‌ های فرش از اهمیت بالایی برخوردار است. مثلاً اگر فرش لکه‌دار شد، بلافاصله به تمیز کردن آن اقدام کنید تا بهتر پاک شود و پاک‌سازی را به زمانی دیگر موکول نکنید. برای پاک کردن لکه‌های فرش مانند جوهر، آب میوه‌ها، شربت، مواد غذایی رنگی و … مقداری ماده شوینده‌ی فرش، آب و آب گازدار را با هم ترکیب کرده و به آرامی قسمت لکه‌دار شده را تمیز کنید.

لکه فرش

پاک‌سازی چسب و مواد چسبناک از روی فرش

بهترین ماده‌ای که می‌توان استفاده کرد استون است که چسب را در خود حل کرده و فرش را تمیز می‌کند اما اگر احتمال می‌دهید که استفاده از استون برای فرش مشکل ایجاد می‌کند، بهتر است از اتوبخار برای لکه‌زدایی چسب استفاده کنید. دقت کنید که اتو را مستقیماً بر روی فرش قرار ندهید؛ پارچه‌ای را نم‌دار کرده و از روی آن فرش را اتوبخار بکشید. روش دیگر استفاده از سرکه است که این ماده می‌تواند چسب خشک شده را نرم کرده و از پرزهای فرش جدا کند.

لکه‌زدایی مایعات رنگی

برای تمیز کردن لکه‌ های فرش مانند شیر، قهوه و چای ابتدا باید مقدار اضافی آن را برداشت، سپس با یک اسفنج نرم که به مقداری آب ولرم و پودر لباسشویی آغشته شده است سطح فرش را به خوبی شست.

نحوه ازبین بردن لکه‌های چربی از روی فرش

ابتدا باید چربی اضافی را که هنوز به خورد بافت فرش نرفته را با یک دستمال کاغذی، حوله و یا کاردک بردارید و توجه کنید که دستمال را به صورت افقی بر روی فرش نکشید تا چربی و لکه به عمق بیش‌تری نفوذ نکند. پس از می‌توانید با مقداری نشاسته‌ی ذرت و یا جوش شیرین چربی را از بافت فرش بیرون بکشید، سپس ذرات این مواد را با یک جاروبرقی از روی فرش تمیز کنید. این دو ماده به فرش آسیبی وارد نمی‌کنند. ترکیب هیدروژن پراکسید و آب و همین‌طور آمونیاک و آب هم به ازبین بردن لکه‌های چربی کمک می‌کنند اما این دو ماده منجربه سفید شدن و حتی پوسیده شدن فرش می‌شوند پس باید در استفاده از آن‌ها بسیار دقت کنید.

لکه فرش

سخن آخر

شستن فرش و قالیچه از هر نوعی که باشد (فرش ماشینی و فرش دستباف) یک مرحله است و در مرحله‌ی بعدی نحوه‌ی خشک کردن فرش مهم است. پس از شست‌وشو و زمانی که هنوز خیس است، نیاز است که پرزهای فرش را در جهت خاب فرش مرتب کنید تا فرش پس از خشک شدن به‌درستی و راحتی جهت بگیرد. همچنین شانه کردن و یا برس کشیدن فرش‌هایی با پرز بلند (مانند فرش‌های شگی) پس از شستن، به لطافت و نرمی فرش کمک خواهند کرد.

عاملی که به سریع‌تر و بهتر پاک شدن انواع لکه‌ها از روی فرش شما کمک خواهد کرد، این است که مدت زیادی از ایجاد لکه نگذشته باشد و سریع به لکه‌زدایی آن اقدام کنید چرا که ماندگاری بیش‌تر مواد هم زمان لکه‌زدایی را افزایش می‌دهد و هم درجه‌ی سختی آن را بالا خواهد برد. همچنین سعی کنید در کنار موارد فوق از مواردی مانند ترمز فرش استفاده کنید تا عمر فرش شما افزایش یابد. در انتها اگر با روش‌های پیشنهاد شده لکه از بین نرفت، دیگر مجبور هستید فرش‌تان را به فرش‌شویی بسپارید.

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا