معرفی فرش

گلیم فرش فانتزی: طرح و نقش مدرن در بافت سنتی

گلیم فرش فانتزی نوعی فرش ماشینی است که بافت سنتی گلیم را با طرح و نقش مدرن ترکیب می‌کند

در زمان‌های قدیم عشایر پشم حیواناتی مانند گوسفند را با استفاده از دوک رشته کرده و از آن برای بافت اولین فرش‌های ایرانی استفاده می‌کردند که فرآیندی بسیار زمان بر و پر زحمت بود. تنها ابزاری که عشایر برای قالی بافی در اختیار داشتند، دارهای چوبی بود که روی زمین به صورت افقی اجر شده و فرش بافته می‌شد. گلیم فرش فانتزی یکی از نوادگان‌ همان قالی و گلیم‌هایی است که در گذشته بافته می‌شد و همینک با ظاهری مدرن در بازار عرضه می‌شود.

گلیم فرش فانتزی

«گلیم» چیست

در کل فرش به دو روش عمده تولید می شود: بافت گره‌ای و پرز بریده. نوع بافت تاثیر مهمی در ایجاد ظاهر و لطافت فرش دارد. گلیم فرش یکی از پنج سبک فرش های پرز بریده بوده که دارای دوام بسیار بالایی دارد. این استحکام به دلیل  تراکم پرزها و تابیدگی محکم نخ به کار رفته در گلیم است و نقش مهمی در مقاومت و زیبایی گلیم دارد. 

«گلیم» به نوعی از فرش گفته می شود که ویژگی بارز ظاهری آن بدون پرز بودن است. در واقع در گلیم فرش اثری از نخ خاب دیده نمی‌شود و در هم تنیدن نخ های تار و پود با یکدیگر فرش را تشکیل می‌دهد. بهترین گلیم‌ها از جنس فرش پشم یا پنبه به عنوان تار، و الیاف پشم، ابریشم و کرک برای پود استفاده می شوند. گلیم در کشور های مختلفی بافته می‌شود. برای نمونه در افغانستان با نام گیلیم، در اوکراین با نام بداس، در قفقاز با نام لیاط، در سوریه و لبنان با نام چیلیم، در رومانی با نام کیلیم و در کشورهای دیگر مانند ترکیه، لهستان، مجارستان و عربستان با نام‌های متفاوتی تولید می‌شود. اما هیچ کدام از این محصولات کیفیت و مرغوبیت گلیم ایرانی را ندارند.

گلیم فرش فانتزی

تاریخچه‌ی گلیم

از زمان‌های بسیار دور در گذشته، بشر همواره به دنبال زیراندازی بوده تا بتواند محل زندگی خود را نرم، گرم و در برابر حشرات امن نگه دارد . ابتدا شاخ و برگ درختان و سپس پوست حیوانات برای این موضوع استفاده می‌شد اما رفته رفته بشر موفق شد تا با استفاده از پشم حیوانات و ساخت ابزارهای ریسندگی تا اولین گلیم‌ها را تولید کند. منشا اولین گلیم متاسفانه مشخص نیست اما مورخان نشانه‌هایی از اولین گلیم‌ها را به ساکنان فلات ایران و مناطق همجوار منصوب کرده‌اند . یافتن ماشین‌های ریسندگی اولیه نشان می‌دهد که ریسندگی در زمان‌های دور در غارهای جنوب شرق دریای مازندران انجام می شده است.

«گلیم فرش» چیست

«گلیم فرش» نسخه‌ ماشینی گلیم است که نسبت به فرش معمولی تراکم فرش کمتری دارد و از این رو برای جبران این موضوع از نخ ضخیم‌تری در بافت آن استفاده می‌شود. گلیم فرش فانتزی شباهت زیادی به فرش وینتج دارد.

آیا گلیم فرش همان فرش فریز است؟

اگرچه گلیم و فرش فریز هر دو جزو فرش‌های ارزان‌قیمت در بازار هستند، تفاوت‌های اساسی بین آن‌ها وجود دارد.

 • در گلیم نخ‌ها بریده نمی‌شوند اما در فرش فریز مانند فرش عادی نخ خاب برش داده می‌شود.
 • گلیم نخ خاب ندارد و در نتیجه در اثر پا و وسایل سنگین بر روی آن به جا نمی‌ماند اما در فرش فریز همانند فرش عادی ممکن است جای پا و وسایل دیده شود. هرچند که این موضوع بسیار ناچیز است.
 • گلیم فرش نخ ضخیمی دارد (۴ تا ۵ میلی‌متر ضخامت) و شبیه موکت است اما فرش فریز پرز عادی مانند سایر فرش‌ها دارد و به دلیل ضخامت بالاتر و نرمی نسبت به گلیم بسیار راحت‌تر است.
 • گلیم فرش سطحی صاف داشته و اگر دست‌تان را بر روی گلیم فرش بکشید، احساس مویی که کوتاه شده و زبر است را خواهید داشت اما فرش فریز بر خلاف گلیم احساس نرمی به شما می‌دهد.
 • فرش فریز به دلیل استفاده از نخ‌های ضخیم‌تر و میزان بالاتر تابیده شدن نخ، نسبت به گلیم دوام بیشتری دارد.
 • گلیم به دلیل نازکی و سبکی برای آشپزخانه، راهرو و راه پله مناسب است اما فرش فریز می‌تواند در تمامی نقاط خانه مورد استفاده قرار گیرد.
گلیم فرش فانتزی

چرا گلیم فرش بخریم

اگرچه انواع مختلف فرش ماشینی گوی سبقت را از گلیم فرش دزدیده است، همچنان دلایل بسیاری زیادی برای خرید گلیم فرش وجود دارد:

 • گلیم در ابعاد و اندازه‌های مختلفی قابل تولید است اما فرش ماشینی ابعاد مخصوص و از قبل تعیین‌شده‌ای دارد که شاید برای پوشش مناسب برخی از فضاها مناسب نباشد.
 • گلیم قیمت بسیار ارزانی دارد و به راحتی می‌توان انواع مختلفی از آن را با هر بودجه‌ای خریداری کرد و در فواصل زمانی کوتاه اقدام به تعویض طرح و نقش آن نمود.
 • گلیم شستشوی بسیار آسانی دارد و در اثر شستشو آسیب کمی میبیند.
 • گلیم استحکام بسیار بالایی داشته و برای استفاده در محیط‌های پر رفت آمد مانند راه پله و راهرو بسیار مناسب است.

گلیم فرش «فانتزی» چیست

بسیاری از مردم خیال می‌کنند که فانتزی بودن فرش به جنس و بافت آن بستگی دارد که موضوع غلطی است. فانتزی بودن فرش صرف نظر از جنس و نحوه‌ی بافت صرفا به طرح آن بستگی دارد. گلیم که به دلیل ماهیت آن، زیراندازی سنتی است از طرح‌های قدیمی بهره می‌برد اما بافت آن به صورت ماشینی و همچنین درخواست بازار برای طرح‌های جدیدتر سبب شده که تولیدکنندگان گلیم فرش ماشینی به فکر بافت آن با طرح‌های مدرن افتاده که نتیجه‌ی آن تولید گلیم فرش فانتزی است که خواهان بسیار بالایی در بازار دارد.

گلیم فرش فانتزی

مزایای گلیم فرش فانتزی

تفاوت بین گلیم فرش فانتزی با فرش فانتزی این است که فرش فانتزی دارای پرزهای بلند و بریده شده بوده ولی سطح تمامی پرزهای گلیم فرش فانتزی یکسان بوده و انتهای آنها بریده نمی‌شود. یکسان بودن سطح پرزها در گلیم فرش فانتزی آن را به گزینه‌ای ایده آل برای تمامی قسمت‌های خانه تبدیل کرده است:

 • به سبب سطح صاف و بریده نبودن الیاف، ذرات و زباله در گلیم فرو نرفته و به راحتی می‌توان آن را جارو زد
 • شستشو و نظافت گلیم فرش فانتری بسیار آسان است
 • طرح برجسته‌ای روی گلیم فرش فانتزی وجود ندارد، در نتیجه آلودگی کمتر جذب گلیم فرش می‌شود.
 • گلیم فرش در برابر رفت و آمد و پاخور بودن مقاومت و ماندگاری بالایی دارد، زیرا ارتفاع پرزها یکدست و بدون و امکان جدا شدن پرزهای بلند وجود ندارد؛
 • تراکم بافت در گلیم فرش کمتر و پرزها ارتفاع یکسانی دارند، در نتیجه در بافت آن از نخ‌ با نمره بالاتر استفاده شده که ضخامت گلیم را افزایش می‌دهد؛
 • گلیم فرش فانتزی برخلاف فرش فانتزی بدون پرز یا خاب بافته می‌شود و حالت زبرتری دارد که روی سطوح صاف سرامیکی یا پارکتی  کمتر سر می‌خورد.

کاربرد گلیم فرش فانتزی

گلیم فرش‌ بر اساس طرح و نقش برای اهداف مختلفی در خانه‌های ایرانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای نمونه در راه پله، راهرو، بالکن یا دیگر قسمت‌های پر تردد خانه که فرش به سرعت کثیف می‌شود و در معرض عوامل طبیعی و شیمیایی متنوعی است بهتر است از گلیم فرش استفاده کنید زیرا مقاومت بالایی در برابر آسیب‌های فیزیکی (مانند رفت و آمد)، شیمیایی (مانند شوینده‌های خشکشویی و دستی) و عوامل طبیعی (مانند تابش آفتاب و سرمای زمستان) دارد.

اگر هم گلیم فرش برای شما جنبه تزئینی داشته باشد، بهتر است گلیم فرش با طرح‌های فانتزی استفاده کنید که جلوه‌ی بسیار زیبایی دارند. قسمت‌های مختلف خانه بسته به طراحی داخلی و دکوراسیون می‌توانند از انواع گلیم فرش فانتزی استفاده کنند.

گلیم فرش فانتزی

آیا گلیم فرش فانتزی زبر است؟

برخی از فروشندگان فرش که تعدادشان زیاد هم نیست از روند بافت گلیم فرش اطلاعات زیادی نداشته و ادعا می‌کنند سطح گلیم فرش همیشه زبر است. این موضوع صحت ندارد و اگر گلیم فرش با استفاده از الگوی درستی بافته شود، سطح فرش کاملاً نرم و راحتی بوده و می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای اتاق خواب کودکان و اتاق نشیمن و پذیرایی باشد. در این الگوی بافت، پرزهای گلیم مشابه فرش دستبافت روی پود گره خورده و بسته می‌شود که بافت فشرده‌ای ایجاد می‌کند به صورتی که گلیم فرش از فاصله‌ای دور مانند فرش دستبافت دیده می‌شود و تنها از فاصله‌ای نزدیک می‌توان آن را تشخیص داد.

ثبات و استحکام

سطح گلیم فرش کاملاً صاف و ثابت بوده و اگر دستتان را روی فرش فانتزی بکشید هیچ گونه ناهمواری ناهمگونی را در آن احساس نخواهید کرد و این تنها بافت فرش است که زیر دستان شما حس خواهد شد. همچنین گلیم فرش به علت سطح صاف‌تر ثبات بهتری در ثابت نگه داشتن اشیای روی خود دارد. این موضوع در فرش معمولی به دلیل پرز بلند وجود ندارد.

این ویژگی‌ها سبب شده گلیم فرش برای ورودی خانه بسیار مناسب باشد. از سوی دیگر براق بودن الیاف گلیم فرش آن را گزینه‌ای مناسب برای محیط‌های رسمی می‌سازد. نوع بافت گلیم فرش از سویی به دلیل وجود نداشتن پرز، سبب شده که فرش استحکام بسیار بالایی داشته باشد و در محیط‌های پر رفت و آمد به خوبی پاخوردگی را تحمل کند.

در تمامی انواع فرش برای حفظ ظاهر زیبا و دوام بیشتر باید نگهداری از فرش به شکل مناسبی انجام شود. اگرچه گلیم فرش به دلیل نوع بافت استحکام و دوام بالایی دارد اما همچنان برای حفظ کیفیت و زیبایی باید در نظافت آن اهتمام نمود. نظافت و جاروی منظم هفتگی در کنار رفع انواع آلودگی مانند لکه فرش از اقدامات بسیار مهم در این زمینه است. در صورت عدم مراقبت صحیح لکه‌ها و آلودگی به عمق فرش نفوذ کرده و نظافت آن سخت‌تر خواهد بود.

گلیم فرش فانتزی

گلیم فرش فانتزی: سخن پایانی

فانتزی بودن گلیم فرش امتیاز بزرگی محسوب می‌شود زیرا جلوه‌ی مدرن و نوینی دارد و در عین حال توانسته است از معضلات فرش‌های فانتزی به دور بماند. گلیم فرش فانتزی برخلاف فرش‌های پرز بلند فانتزی، روی سطوح سرامیکی، سنگ و پارکت سر نمی‌خورد ولی در عین حال ضخامت بالایی دارد. از سوی دیگر به دلیل یکدست بودن ارتفاع پرزها و بریده نشدن انتهای آنها، زباله در بین بافت آن پنهان نشده و جارو کردن و شستشوی آن بسیار راحت است. فرش کلاریس محتشم انواع مختلفی از گلیم فرش فانتزی را عرضه می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا