اصول مراقبت از فرش ماشینی
اصول مراقبت از فرش ماشینی

فرش از آن دسته از وسایل منزل است که وجود آن لازم و ضروری است. زیرا موجب زیبایی محیط خانه می‌شود. هرچقدر فرش زیبا‌تر باشد طراوت و زیبای محل زندگی نیز بیشتر خواهد شد. ایرانیان به نوع فرشی که استفاده می‌کنند بسیار اهمیت می‌دهند و آن را با دیگر لوازم خانه‌مانند مبل، پرده و یا فرش ست می‌کنند. امروز فرش ماشینی در طرح و رنگ‌های متنوع وارد بازار شده است و انسان از دیدن آنها لذت می‌برد.

این تنوع به‌قدری زیاد است که فرد کمتر به فکر خرید فرش دستبافت خواهد افتاد. قیمت فرش ماشینی نسبت به فرش دستبافت بسیار مناسب است. نحوه شستشو این فرش بسیار راحت است و می‌‌توان آن را با صابون و یا تاید شست. البته اصول مراقبت از فرش ماشینی بسیار مهم است و رعایت آن باعث دوام بیشتر فرش می‌شود. در این مقاله از سایت راگ و رنگ به نکات مهم درباره نگهداری از فرش ماشینی خواهیم پرداخت.

 

اصول نگهداری از فرش ماشینی

اصول نگداری از فرش ماشینی

فرش از وسایل گران‌قیمت بشمار می‌آید. مراقبت از آن می‌تواند به اقتصاد خانواده کمک کند. زیرا نمی‌توان هرچند ماه یا یک سال آن را تعویض کرد؛ بنابراین اصول مراقبت از فرش ماشینی می‌تواند موجب دوام بیشتر و کمک به اقتصاد خانواده باشد. حال اینکه چگونه و با چه شوینده‌ای باید لکه‌های آن را تمیز کرد در این مقاله به آن می‌پردازیم.

استفاده از شامپو فرش

شستشو با شامپو فرش یک روش بسیار عاقلانه است در این روش وقتی فرش دارای چند لکه است و شما نمی‌خواهید آن را با آب شستشو دهید بهترین گزینه برای شما است. اصول مراقبت فرش ماشینی با این روش کاملاً رعایت خواهد شد. در این روش ابتدا فرش را با جارو‌برقی جارو زده تا خاک و پرز فرش گرفته شود بعد کف شامپو فرش را با یک‌تکه ابر روی فرش می‌مالید و بعد چند بار روی لک می‌کشید. در مدت خشک‌شدن فرش، نباید روی آن راه بروید بعد از خشک‌شدن یک‌بار دیگر جارو بزنید. توجه داشته باشید در این روش فقط از کف شامپو استفاده کنید.

استفاده از خدمات قالیشویی

سپردن فرش کثیف خود به قالیشویی جهت شستشو. باید توجه داشت انتخاب قالیشویی معتبر و خوب بسیار مهم است. زیرا برخی از مراکز توانایی کافی را ندارند و از اصول مراقبت از فرش ماشینی آگاهی کامل ندارند. قالیشویی های نامعتبر به هیچ رضایت شما را به دست نخواهند آورد.

شستشوی فرش به صورت سنتی

روش بعدی به‌صورت سنتی و پهن کردن در حیاط و شستن با صابون است. صابون ساده و غیر اسیدی بهترین شوینده برای شستن فرش شما است. صابون فرش را تمیز می‌کند و احتیاج به فرچه کشیدن بیش از حد ندارد؛ بنابراین کیفیت فرش از بین نخواهد رفت.

 

نگهداری از فرش ماشینی

روش های مراقبت و نگهداری فرش ماشینی

چگونگی محل پهن کردن فرش نیز در دوام آن تأثیر دارد سطحی که فرش پهن می‌شود باید صاف باشد، رطوبت نداشته باشد و گردوخاک نیز نداشته باشد. بهترین سطح برای فرش سرامیک، پارکت و موزایک است. سطح گچی، آهکی و خاکی مناسب نیست. برخی افراد زیر فرش موکت پهن می‌کنند که این کار نادرست است. از قراردادن وسایل نوک‌تیز مانند، مبل، تخت و غیره اجتناب کنید. بهتر است از فوم مخصوص استفاده کنید.

تابش مستقیم نور خورشید باعث کم‌رنگ و تار شدن فرش می‌شود. اصول مراقبت از فرش ماشینی به این صورت است که باید فرش را هرچند وقت جابه‌جا کنید تا همه قسمت‌های فرش به یک اندازه پا خورده شود.

فرش ماشینی نسبت به فرش دستبافت سبک‌تر است و روی سرامیک سر می‌خورد شما می‌توانید از ترمز فرش استفاده کنید. بهترین وسیله برای تمیزکردن فرش جارو برقی است که هر دو هفته یکبار باید استفاده شود و در جهت خاب فرش کشیده شود.

 

سخن پایانی

هنگام خرید فرش یا هر وسیله‌ای بهتر است از فروشنده نحوه نگهداری آن را سؤال کرد. آگاهی از این اصول می‌تواند باعث دوام هر چه بیشتر وسیله خریداری شده شود. بهترین افرادی که می‌توانند اصول مراقبت از فرش ماشینی را به شما اطلاع دهند مراکز تولیدی فرش است. زیرا این مراکز از متریال‌ها و روش‌های نگهداری آن آگاه هستند و این موارد را با فروشنده‌های خود جهت آگاهی خریدار در میان می‌گذارند؛ بنابراین در هنگام خرید فرش ماشینی از فروشنده تمام اطلاعاتی که لازم است را سؤال کنید و از آن جهت دوام بیشتر استفاده کنید. امیدوارم سایت راگ و رنگ توانسته باشد اطلاعات مناسبی در مورد اصول مراقبت از فرش ماشینی را در اختیار شما گذاشته باشد.