بهترین فرش جهان
5 کشور برتر در زمینه تولید بهترین فرش جهان

آیا به دنبال بهترین مکان برای خرید فرش دستباف هستید؟ یا از خود می پرسید کدام کشور بهترین فرش جهان را تولید می کند؟ علاقه مندان به فرش نام ایران، ترکیه و پاکستان را شنیده اند، اما کشورهای بسیار بیشتری هستند که فرش دستباف باکیفیت تولید می کنند. این کشورها قالی‌های معروفی دارند مانند قالیچه اوشک، فرش ایرانی، گلیم و دیگر فرش‌های دستباف. بنابراین کدام کشورها برترین تولیدکنندگان فرش در جهان هستند؟

در ادامه این مطلب از سایت راگ و رنگ متوجه این موضوع خواهید شد. با ما همراه باشید.

 

بهترین فرش های دنیا کجا بافته می شوند؟

اگر به فرش ماشینی نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که کشورهای صنعتی مانند چین و حتی ایالات متحده، فرش ماشینی قابل اعتمادی تولید می کنند. اما این فرش ها به تولید انبوه می رسند و استحکام و طراحی برابر با فرش دستباف ندارند. البته که با پیشرفت تکنولوژی کیفیت فرش ماشینی نیز به محصولات دستبافت بسیار نزدیک شده است و اکنون ایران به عنوان بزرگترین تولیدکننده فرش ماشینی و فرش دستباف به حساب می‌آید.

همچنین با آمدن دستگاه تولید فرش ماشینی کلاریس جان تازه‌ای به این صنعت وارد شد به گونه‌ای که اکنون فرش محتشم کاشان به عنوان برگترین تولید کننده فرش کلاریس در دنیا شناخته شده است. اکنون بهترین فرش جهان چه از نظر ماشینی و چه از نظر دستباف توسط ایران تولید می‌شود.

همچنین باید در نظر داشت که کشورهای مختلف ممکن است روش‌های متفاوتی برای تولید فرش داشته باشند، زیرا همه فرش‌های دستباف به یک شکل تولید نمی‌شوند. به عنوان مثال، قالیچه‌های گلیم نازک با فرش‌های نرم اوشک کاملاً متفاوت بافته می‌شوند، هرچند که هر دو فرش از پشم باشند. بنابراین، بهترین فرش های دستباف جهان کجا بافته می شوند؟ در اینجا 5 کشور برتر تولید کننده فرش دستباف در جهان آورده شده است:

 

فرش ایرانی

 

  • ایران

وقتی صحبت از فرش دستباف با کیفیت می شود، غیر ممکن است شما بالاتر از همه اسم ایران را نیاورید. هیچکس در دنیا بهتر از ایرانی ها این کار را انجام نمی دهند. ایران همچنان یکی از صادرکنندگان عمده فرش است و فرش دستباف آن شهرت جهانی دارد. ایران زادگاه فرش پازیریک است و شما سایر فرش های دستباف مرتبط با آن مانند قالیچه قفقازی و قالیچه اصفهان را مشاهده میکنید. این فرش‌ها دارای نقش‌های پیچیده و ترکیب رنگ‌های طبیعی شگفت‌انگیزی هستند که آن‌ها را به فرشی عالی تبدیل می‌کند.

اعتقاد بر این است که فرش های ایرانی دارای بهترین کیفیت در میان فرش های دستباف هستند که بسیاری از آنها بیش از یک قرن دوام دارند. قالی‌های ایرانی در ایران هنوز از روند سنتی قالی‌بافی پیروی می‌کنند که صدها سال است رواج داشته است. حتی رنگ های به کار رفته در این فرش ها نیز از مواد طبیعی گرفته شده است! به این ترتیب فرش دستباف ایرانی نماد سلطنت و اعتبار است به عنوان بهترین فرش جهان شناخته می‌شود.

 

فرش هندی

 

  • هند

در حالی که هند هیچوقت برای تولید فرش شناخته نشده است اما در سال های اخیر بازار فرش دستباف در آن رشد کرده است. بسیاری از خانواده‌های ماهر قالی‌باف هندی، قرن‌ها پیش هنر خود را به یادگار گذاشته‌اند و اعتقاد بر این بود که سنت فرش‌بافی هندی از خاورمیانه و ایران آورده شده است. هند تعداد زیادی از بهترین فرش های دستباف مورد استفاده در سراسر جهان را تولید می کند، از جمله فرش های زیگلر، فرش دستباف اوشاک و فرش ایرانی.

در حالی که بسیاری از فرش‌های دست‌بافت در هند به همان الگوی فرش‌های سنتی ایرانی بافته می‌شوند، برخی از این فرش‌ها با رنگ‌های مصنوعی تجاری رنگرزی می‌شوند. به همین دلیل، فرش های دستباف هندی به اندازه فرش های خاور میانه بادوام نیستند. با این حال، آنها برای افرادی که به دنبال قیمت پایین تری هستند مناسب است.

 

فرش پاکستانی

 

  • پاکستان

پاکستان همیشه مرکز فرش های دستباف با کیفیت بوده است و تنوع سبک های موجود در این کشور شگفت انگیز است. قالیبافان پاکستانی متشکل از قالیبافان قبیله ای و کسانی هستند که نیاکانشان از هند و ایران مهاجرت کرده اند. به همین دلیل است که فرش های پاکستانی دارای طرح های ایرانی هستند. قالیچه های دستباف محبوب پاکستانی عبارتند از: گلیم فرش، فرش اوشک، فرش ایرانی، قالیچه قبیله ای و فرش بلوچی. از آنجایی که بسیاری از کشورهای غربی واردات از ایران را تحریم می‌کنند، بسیاری از فرش‌های ایرانی از پاکستان حمل می‌شوند. این امر باعث شده است که درک کیفیت فرش های پاکستانی افزایش یابد.

 

فرش ترک

 

  • ترکیه

چه کسی یک فرش ترک با کیفیت را رد می کند؟ پس از فرش ایرانی، فرش دستباف ترکیه محبوب ترین طرح فرش در جهان است. ترکیه سابقه طولانی در قالی‌بافی با الهام از طرح های اروپا، شمال آفریقا و آسیا دارد. فرش ترک سبک منحصر به فرد خود را توسعه داده است و ترکیه را به یکی از تولیدکنندگان اصلی فرش در جهان تبدیل کرده است. بسیاری از قالیچه های دستباف معروف مانند فرش اوشک و گلیم فرش از ترکیه منشا گرفته اند و تا به امروز قطب اصلی تولید این فرش ها می باشد.

فرش های ترکی به دلیل دوام، طرح های منحصر به فرد و پشم نرم معروف هستند. اگر به دنبال فرش دستباف با کیفیتی هستید که به راحتی پژمرده نشود، بهترین گزینه برای شما فرش اوشک است.

 

قزاقستانی

 

  • قزاقستان

وقتی به فرش دستباف با کیفیت فکر می کنید، بسیاری از مردم به کشورهای فوق الذکر فکر می کنند. با این حال، تنها علاقه مندان واقعی فرش ارزش فرش دستباف قزاق را می دانند. قزاقستان با توجه به مقیاس تولید، تولیدکننده عمده فرش نیست، اما همچنان برخی از منحصر به فردترین فرش های دستباف جهان را تولید می کند. قالی‌های قزاق اغلب دارای تصاویر گیاهی و حیوانی هستند و برای استحکام با پشم طبیعی و موی بز ساخته می‌شوند.

قالی‌های قزاق نیز دارای رنگ‌ها و نقش‌های سنتی چشمگیر هستند که آن‌ها را به یکی از محبوب‌ترین فرش‌های دستباف در سراسر جهان تبدیل می‌کنند. اگر به دنبال فرش با کیفیت اوشک یا قالیچه قزاق هستید، مطمئن شوید که از یک فروشگاه اینترنتی فرش آنلاین معتبر خرید کنید که فرش دستباف را مستقیماً از بافندگان تهیه می کند!

 

نتیجه گیری

در این مقاله از سایت راگ و رنگ به برترین تولیدکنندگان فرش در جهان پرداختیم و دریافتیم که ایران در تولید فرش دستباف و فرش ماشینی همواره زبان زد عام و خاص بود است و بهترین فرش جهان متعلق به این کشور است. فرش های ایرانی جزو ارزشمندترین وسایل صنایع دست ساز به حساب می آیند. دلیل این ارزش این است که ایران از گذشته تاکنون بهترین تولید کننده فرش بوده است. امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید.