انواع فرش دستبافت
انواع فرش دستبافت

زمانی که از اصالت و فرهنگ ایرانی سخن می‌شود از جمله وسایلی که به ذهن ما می‌رسد انواع فرش دستبافت است. فرش و قالی ایرانی جزو مهم‌ترین محصولات صادراتی ایران است که به کشورهای مختلف ارسال می‌شود. باتوجه‌به اطلاعات به‌دست‌آمده تاریخچه و قدمت فرش در ایران به دوران هخامنشیان یا حتی قبل‌تر باز می‌گردد. اولین فرش بافته‌شدهٔ جهان به تمدن هخامنشیان منتصب شده است این فرش پازیریک نام دارد که اصالت آن به قرن پنج قبل از میلاد بازمی‌گردد.

این فرش قدیمی نشانگر هوش و نبوغ ایرانیان در بافت فرش است. البته که در سال‌های اخیر با آمدن فرش ماشینی به بازار، فرش دستبافت سهم کوچکی از بازار را به خودش اختصاص داده است؛ ولی همچنان کسانی هستند که شیفته انواع فرش دستبافت هستند.

اگر تاکنون با انواع فرش دستبافت آشنا نشدید! با راگ و رنگ همراه باشید تا با انواع قالی دستبافت آشنا شوید و همچنین اطلاعات کاملی درباره فرش دستبافت و قیمت فرش  دستبافت به دست آورید.

 

انواع فرش دستبافت

انواع فرش دستبافت

فرش ایرانی که با دست بافته می‌شود دارای تنوع بسیار زیادی است که بر اساس پارامترهای مختلفی مانند، رنگ، جنس، طرح و بافت شناسایی می‌شود. در ادامه به انواع فرش دستبافت ایرانی خواهیم پرداخت.

فرش دستبافت براساس جنس الیاف

قالی‌های دستبافت هم مانند فرش ماشینی با الیاف مختلف بافته می‌شود که هرکدام در کیفیت، ظرافت و استحکام فرش تأثیر بسزایی می‌گذارد.

فرش دستبافت پشمی

فرش‌های پشمی با الیاف و تاروپود پشمی بافته می شوند. این نوع فرش بیشتر در فرهنگ عشایری و محلی که دسترسی به پشم گوسفند دارند بافته می‌شود. پشم جزو اساسی‌ترین الیاف مورداستفاده در فرش‌های ایرانی است. پشم گوسفندی از نظر استحکام و دوام کیفیت بسیار مناسبی دارد. فرش‌های که تمام آن از پشم درست شده به‌گونه‌ای است که تاروپود و پرز آن تماماً از پشم است. فرش دستبافت پشمی یکی از انواع فرش دستبافت است.

فرش با الیاف پنبه و کتان

یکی از الیاف‌های معمول در بافت فرش دستبافت کتان است. الیاف کتان و پنبه به دلیل استحکام بالایی که دارند می‌توان در پرز قالی از آن‌ها استفاده کرد. از جمله مزیت‌های این نوع الیاف این است که حشرات به آن علاقه‌ای ندارند؛ بنابراین فرش شما در برابر بیدزدگی و مواردی ازاین‌قبیل در امان خواهد بود. از این الیاف برای بافت فرش‌هایی با سبک درشت‌بافی بیشتر استفاده می‌شود.

فرش کرکی

الیاف کرک جزو ارزشمندترین الیاف دنیا است. این الیاف بسیار نادر است البته شما باید در نظر داشته باشید در نام‌گذاری این الیاف اشتباهی صورت‌گرفته است؛ زیرا این الیاف از  پشم‌های وارداتی و بسیار ظریف که از مرینوس هستند بافته می‌شود. الیاف کرک نسبت به دیگر الیاف‌ها از قیمت بیشتری برخوردار است. فرش کرکی نیز یکی دیگر از انواع فرش دستبافت است.

فرش گل ابریشم

فرش‌های گل ابریشم اکثر اوقات با پشم بافته می‌شوند؛ اما برای اینکه به جذابیت بصری این محصولات بیفزایند از ابریشم به‌جای پرز پشمی در بعضی از قسمت‌های فرش استفاده می شود.

فرش کف ابریشم

برای بافت این نوع فرش از الیاف ابریشم فقط و فقط برای زمینه فرش استفاده می‌کنیم و باقی قسمت‌های فرش با همان پشم بافته می‌شود.

فرش ابریشم خالص

این نوع از فرش دستبافت ایرانی جزو لوکس‌ترین و گران‌ترین قالی‌های ایرانی به‌حساب می‌آیند و تمام اجزای فرش به‌صورت کامل با ابریشم درست می شوند. به این مدل فرش تمام ابریشم می‌گویند. فرش‌های تمام ابریشم بسیار ظریف حساس هستند و باید نهایت دقت را در نگهداری از آنها انجام دهید. البته که از این محصول بیشتر به‌عنوان یک وسیله‌ای تزئینی استفاده می‌شود و اگر در مکانی که رفت‌وآمد در آن زیاد است مورداستفاده قرار بگیرد خیلی زود از بین می‌رود. فرش تمام ابریشم با جزو باارزش‌ترین انواع فرش دستبافت است.

 

انواع فرش دستبافت

 

انواع فرش دستبافت از نظر اندازه

فرش از نظر سایز به‌اندازه‌های مختلفی تقسیم می‌شود؛ اما رایج‌ترین سایزهای موجود در بازار 6 متری، 9 متری و 12 متری است. البته که در فرش دستبافت ما فرش 24 نیز مشاهده می‌کنیم. سایز فرش به‌صورت کامل به شخص خریدار بستگی دارد. امروزه به دلیل کوچک شدن خانه‌ها بیشتر از فرش‌های 9 متری یا 6 متری استفاده می‌شود. یکی از مزیت‌های فرش ماشینی این است که شما می‌توانید به کارخانه سایز دلخواه خودتان را بدهید و طبق آن فرش خود را تحویل بگیرید.

 

تراکم فرش دستبافت

منظور از تراکم فرش، تعداد گره‌هایی که در هر مترمربع فرش بافته می‌شود. شما باید در نظر داشته باشید که هرچقدر تراکم فرش بیشتر شود ارزش و کیفیت آن نیز افزایش پیدا می‌کند. اما این نکته استثناهایی دارد؛ مثلاً در فرش‌های ایلی و عشایری به دلیل اینکه از وسایل ابتدایی برای بافت فرش استفاده می شود، تراکم بالا به‌عنوان معیار در نظر گرفته نمی‌شود.

 

مقایسه قیمت فرش ماشینی با فرش دستبافت

همهٔ ما می‌دانیم که فرش دستبافت به‌صورت سنتی و دستی بافته می‌شود؛ اما فرش‌های ماشینی با دستگاه‌های بزرگ مکانیکی بافته می‌شود. الیافی که در بافت فرش ماشینی استفاده می‌شود ارزان‌تر از الیاف‌های فرش دستبافت است. تهیه کردن مواد اولیه برای تولید فرش سنتی به‌مراتب سخت‌تر از فرش ماشینی است.

تولید انواع فرش دستبافت زمان زیادی را می‌گیرد درصورتی‌که فرش ماشینی به‌سرعت تولید می‌شود؛ بنابراین بدون توضیح اضافه طبیعی است که قیمت فرش ماشینی به‌مراتب از فرش دستبافت ارزان‌تر باشد. بااین‌حال افراد زیادی هستند که توانایی خرید فرش دستبافت را ندارند و به همین خاطر است که تصمیم به خرید فرش ماشینی می‌گیرند.

 

جمع‌بندی

امروزه باتوجه‌به پیشرفت تکنولوژی تولید فرش ماشینی ما شاهد فرش‌هایی هستیم که شباهت بسیاری زیاد با فرش‌های دستبافت دارند. به همین خاطر است که مردم ترجیح می‌دهند با هزینه کمتر فرش ماشینی بخرند.

در این مقاله از سایت راگ و رنگ سعی کردیم انواع فرش دستبافت را به طور کامل برای شما شرح دهیم. امیدوارم از این مطلب لذت کافی را برده باشید.