افزایش طول عمر فرش
راهکارهای افزایش طول عمر فرش

امروزه خرید فرش ماشینی جدید برای خانه، علاوه بر افزایش زیبایی دکوراسیون، ارزش خانه شما نیز دوچندان می‌کند. در چند سال اخیر قیمت فرش ماشینی افزایش چشمگیری داشته و اکنون در دسته‌بندی محصولات لوکس و لاکچری خانه به‌حساب می‌آید. باتوجه‌به این موضوع شما باید از سرمایه خود محافظت و نگهداری کنید تا دچار زیان مالی نشوید. همچنین این نگهداری باعث میوه که فرش شما زیبایی ظاهری خود را از دست ندهد تا بتوانید برای سالیان متمادی از آن استفاده کنید.

معمولاً شرکت‌های تولیدکننده فرش سعی دارند محصولاتی تولید کنند که بتوانید از آن سال‌های طولانی استفاده کنید؛ اما این نکته اگر به طرز درست از نگهداری نکنید اتفاق نخواهد افتاد. پس اگر به دنبال افزایش طول عمر فرش خود هستید یا نگران این هستید که با اقدامات اشتباه به فرش خود آسیب برسانید، با ما تا انتهای این مقاله از سایت راگ و رنگ همراه باشید تا با نکات حیاتی افزایش طول عمر فرش آشنا شوید.

نکات کلیدی افزایش طول عمر فرش

همان‌طور که همهٔ ما می‌دانیم نگهداری درست از هر چیزی باعث افزایش طول عمر آن می‌شود. نگهداری از فرش ماشینی به حفظ ظاهر آن نیز کمک ویژه‌ای می‌گذارد و این ظاهر تأثیر بسزایی بر دکوراسیون داخلی خانه شما می‌گذارد. تمام وسایل که شما جدید می‌خرید ظاهر بسیار خوبی دارند؛ اما وقتی شما بتوانید سال‌های زیادی از آن نگهداری کنید نشان‌دهنده هنر شما است و این موضوع با دانستن راه‌های نگهداری از فرش امکان‌پذیر است. در اینجا نکات مهمی را برای افزایش طول عمر فرش بیان خواهیم کرد.

افزایش زول عمر فرش

غذا فقط در آشپزخانه

در خانه‌های که همواره غذا در آشپزخانه صرف می‌شود ما شاهد جلوگیری از نفوذ کثیفی و لکه به فرش‌ها هستیم؛ زیرا اگر شما مانند قدیم غذا روی فرش میل کنید، امکان دارد قابلمه و وسایل داغ باعث آسیب به فرش شما شود. همچنین این امکان هم وجود دارد که هنگام صرف غذا، نوشیدنی یا قسمتی از غذای شما روی فرش بریزد و موجب ایجاد لکه و کثیفی شود. همهٔ خانم‌ها می‌دانند که پاک‌کردن این لکه به‌شدت کار سختی است. اگر در خانواده خود فرزند کوچکی دارید سعی کنید هیچ‌وقت در پذیرایی به آن غذا ندهید و درهرصورت سعی کنید حتی میوه خوردن خود را به آشپزخانه منتقل کنید.

از فرش در محیط مرطوب استفاده نکنید!

رطوبت به‌مرورزمان به فرش شما آسیب می‌رساند و باعث پوسیدگی آن می‌شود. همچنین رطوبت بالا باعث به‌وجودآمدن خطر بیدزدگی خواهد شد. باتوجه‌به این نکات استفاده از فرش در نقاط مرطوب کار عقلانی نیست و ما باید در مکانی که فرش استفاده می‌کنیم رطوبت آن را کنترل کنیم تا دچار ضرر مالی نشویم.

افزایش طول عمر فرش با بخارشو

شاید برای شما جالب باشد که بخارشو می‌تواند عمر فرش شما را افزایش دهد. شما عزیزان علاوه بر جارو برفی لازم است که گاهی اوقات به طور حرفه‌ای فرش خود را با بخارشو تمیز کنید. البته که نیاز نیست شما هر هفته با بخارشو به جان فرش خانه خود بیفتد سالی یکبار هم برای افزایش طول عمر فرش کافی است. شما با استفاده از بخار به اعماق الیاف فرش نفوذ می‌کنید و کثیفی‌های موجود در آن را از بین خواهید برد. همچنین بخارشو نسبت به جاروبرقی دقت بیشتری در تمیزکردن دارد. در نتیجه یکی از روش‌های نگهداری استفاده از بخار شور است که تأثیر بسزایی در افزایش طول عمر فرش ماشینی دارد.

روی فرش با کفش راه نروید!

برای اینکه دیگر با کفش روی فرش راه نروید، کافیه زمانی که از بیرون به خانه برمی‌گردید به ته کفش خود نگاه کنید. کفش منبع آلودگی و کثیفی و وقتی شما با آن روی فرش قدم بردارید، آلودگی‌های خارج از خانه را به داخل محیط خانه میاورید. برای اینکه بتوانید طول عمر فرش خود را افزایش دهید باید قانون ورود با کفش به خانه ممنوع را تصویب کنید. استفاده از کفش در خانه علاوه بر داستان‌های کثیفی و آلودگی‌ها باعث ازبین‌رفتن شکل ظاهری فرش نیز خواهد شد.

پوشیدن کفش روی فرش باعث کدر شدن ظاهر قالی می‌شود و این نکته شما را مجبور به شستن مکرر خواهد کرد. از طرفی دیگر شستشوی مکرر باعث خرابی فرش می‌شود. همچنین ممکن است پاشنه تیز بعضی از کفش‌ها باعث پارگی فرش شود.

راگ و رنگ

استفاده از روفرشی

این قسمت برای خانواده هایی که کودک کوچک دارند از الزامات می باشد. درست است که روفرشی زیبایی فرش را ندارد اما میتواند از فرش شما در برابر کثیفی ها و لکه ها محافظت کند. شما از روفرشی باید برا مناطق پر رفت و آمد خانه مانند پذیرایی استفاده کنید تا فرش براساس این رفت و آمد دچار مشکل نشود. اگر در خانه خود از حیوانی نگهداری می‌کنید باز می‌توانید از روفرشی برای آن استفاده کنید.

جاروبرقی کشیدن اصولی

شما برای اینکه بتوانید از فرش خود به‌صورت کامل نگهداری کنید نیاز دارید که مکان‌های مختلف خانه را به‌صورت اصولی حداقل هفته‌ای یکبار جارو بزنید. شما باید مکان‌های مختلف خانه را برسی کنید و قسمت‌های که بیشتر در معرض گردوخاک هستند را نسبت به بخش‌های دیگر بیشتر جارو بزنید.

جمع‌بندی

فرش ماشینی یا فرش دستبافت هرکدام باتوجه‌به ارزش بالایی که دارند نیاز به نگهداری و مراقبت دارند، البته که فرش‌های دستبافت به‌شدت ارزشمند هستند و شما باید توجه زیادی به آنها داشته باشید.
در این مقاله از سایت راگ و رنگ تمام تلاش خود را کردیم تا راهکارهای افزایش طول عمر فرش را برای شما بیان کنیم. اگر با خواندن این مقاله پاسخ سؤالات خود را دریافت نکرده‌اید کافی است با پشتیبانی سایت ما تماس بگیرید و در این مورد به‌صورت رایگان مشاوره بگیرید. همچنین شما می‌توانید نظرات یا سؤالات خود را در قسمت دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.