فرش پازیریک
فرش پازیریک

یکی از قدیمی‌ترین فرش‌های جهان فرش پازیریک است. این فرش از نظر قدمت به ۲۵۰۰ سال پیش بر‌می‌گردد. فرش پازیریک را می‌توان یکی از هنرهای ایرانی در نظر گرفت. رودنکو در مغولستان در جای به نام پازیریک مطالعاتی که روی فرش داشته است به قدمت این نوع فرش پی برده است و توانست در سال ۱۳۲۸ میلادی آن را کشف کند. از آنجای که این فرش شباهت زیادی به طرح‌های دوره هخامنشی دارد آن را متعلق به قرن ۴ و ۵ قبل میلاد می‌توان دانست.

مطالعات نشان داده است که ایرانیان اولین افرادی بودن که از این طرح برای بافت فرش استفاده می‌‌کردند. این فرش با طرح اسب پوشانده شده است. همچنین نقاشی و طرح‌های موجود روی فرش ثابت کرده است که این نوع فرش از هنرهای هنرمندان ایرانی است. علاوه‌بر نقش هخامنشی طرح‌های تخت جمشید نیز نشان می‌دهد این فرش ایرانی است. در این مقاله از سایت راگ و رنگ به کهن‌ترین فرش جهان خواهیم پرداخت.

کهن ترین فرش

درباره فرش پازیریک

طرح و رنگ‌های زیبایی که فرش پازیریک دارد باعث شده است بعد از ۲۵۰۰ سال هنوز هنرمندان و قالیبافان از آن در بافتن فرش‌های خود استفاده کنند. رنگ اصلی این فرش قرمز است و شباهت زیادی به فرش هخامنشی دارد. این نوع فرش موردپسند افرادی است که به هنرهای قدیمی و شاهنشاهی علاقه دارند. ست‌کردن آن با مبلمان هم‌رنگ باعث زیبایی و اصالت بیشتر آن می‌شود. حاشیه این فرش از ۲۳ اسب سوار تشکیل شده است که این اسب سواران دارای کلاه و لباس‌های ایرانی هستند. ظرافت و تمیزی نقش‌های این فرش بسیار منحصربه‌فرد است.

استفاده از طرح حیوانات مانند گوزن‌ها به زیبایی و اصالت این فرش افزوده است. همچنین با به‌کارگیری حیوانات افسانه‌ای بر روی ردیف‌های از این فرش نشان می‌دهد که این فرش اصالت ایرانی دارد. طرح هشت پر از دیگر طرح‌های زیبا بر روی فرش پازیریک است که آن را زیبا کرده است تعداد ۲۸ گل بر روی این فرش از دیگر طرح‌های زیبایی است که هنرمندان آن را روی فرش پیاده کرده‌اند. طرح و رنگ این فرش به‌قدری زیبا و طبیعی است که تمام هنرمندان و مورخان باور نمی‌کنند که فرش ۲۵۰۰ سال پیش با کمترین امکانات توسط هنرمندان به‌صورت دستی بافته شده است.

 

چگونه فرش پازیریک را بشناسیم؟

شاید برخی افراد اطلاعات زیادی از فرش پازیریک نداشته باشند یا اینکه برای اولین‌بار نام آن را شنیده باشند. برای اینکه بتوانید این فرش را شناسایی کنید باید به چند نکته توجه داشته باشید. فرش پازیریک در ابعاد ۱.۹۸ در ۱.۹۸ و به شکل مربع است در بافت این فرش از ۳۶۰۰ گره در دسی‌متر استفاده شده است. به‌کاربردن رنگ‌های زنده و شاد همچنین گل‌ها و حیوانات در بافت این فرش از خصوصیات بارز این فرش است.

برای بافت این فرش از نخ پشمی استفاده شده است به این صورت که نخ کشیده شده و در بین دو ردیف ۳ یا ۴ بار گره پیچ‌خورده شده است. به‌طورکلی اگر کمی درباره این فرش تحقیق کنید و تصاویر و نقش‌های آن را دیده باشید به‌راحتی تشخیص خواهید داد.

فرش پازیریک

محلی که فرش پازیریک نگهداری می‌شود

فرش قدیمی پازیریک در موزه آرمیتاژ در شهر سن پترزبورگ است. افرادی که به کشور روسیه سفر می کنند می توانند در تمام روزهای هفته به این موزه مراجعه کرده و این فرش زیبا و ایرانی را از نزدیک مشاهده کنند. البته قسمتی از فرش در اثر رطوبت از بین رفته بود که بعد از گذر زمان به حالت اولیه باز‌گردانده شده است.

 

سخن پایانی

وقتی سخن از فرش به میان می‌آید ناخودآگاه ذهن هر آدمی به‌طرف فرش اصیل ایرانی کشیده می‌شود. ایران در بسیاری از جوامع با فرش شناخته شده است. تجار ایرانی از طریق صادرات فرش توانسته‌اند این هنر زیبا را به تمام نقاط جهان ارسال کنند. فرش ایرانی دارای طرح و نقش‌های زیبایی است و از قدیم‌الایام فرش ایرانی شهرت فراوانی داشته است فرش پازیریک یک نمونه از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین فرش‌های است که کشف شده است.

هر کشوری در جهان با تمدن و آثاری شناخته شده است. ایران نیز با داشتن هنرمندان به نام و مشهور توانسته است به شهرت برسد. فرش ایرانی در طرح‌های ماشینی و دست‌بافت در تمام فروشگاه‌ها و کارگاه‌های ایران می‌توان یافت. کیفیت این دو نوع فرش به نخ، تراکم و رج‌های آن بستگی دارد که در هنگام خرید باید به‌تمامی آن دقت کرد. راگ و رنگ امیدوار است از این مقاله لذت برده باشید.